Wybierz swoją kolorystykę
   
Zbliża się czas wymarzonych wakacji, a co za tym idzie od dawna planowanych wyjazdów rodzinnych. Podróż z dzieckiem nie należy jednak do łatwych zadań, dzieci bowiem mają już to do siebie, że nie lubią siedzieć w miejscu i szybko się nudzą. Należy więc dobrze przygotować się do wyjazdu, aby wspólna podróż upłynęła w miłej atmosferze i stała się zapowiedzią udanego urlopu.

Zabawy z dziećmi w trakcie podróży umilą maluszkom nużącą drogę do wakacyjnego celu. Niezależnie od tego czy planujemy podróż autem, samolotem czy też pociągiem – należy mieć na uwadze, że dla dziecka długie i monotonne siedzenie w jednym miejscu jest prawdziwą udręką. Zmęczone i znudzone zaczyna marudzić, wywołując tym irytacje wśród rodziców. Taka sytuacja może doprowadzić do tego, że po kilkugodzinnej podróży, zamiast cieszyć się przybyciem na miejsce wszyscy są wyczerpani a wizja udanego wypoczynku odchodzi na drugi plan.

Nie musi jednak wcale tak być! Wystarczy tylko trochę pomysłowości i zaangażowania, aby podróż stała się prawdziwą przygodą dla całej rodziny. Oto kilka propozycji wspólnych zabaw, które wyostrzają uwagę, pobudzają wyobraźnię oraz dostarczają wiele radości.

Tworzenie własnej bajki…Wymyśl początek jakiejś bajki, a po chwili pozwól, aby jej dalszą cześć dopowiedziało dziecko. Możecie na zmianę przejmować rolę narratora. Tak naprawdę każdy może w tej zabawie brać udział, jeżeli jest Was więcej, tym może być zabawniej. Wymyślanie bajek na pewno pobudza wyobraźnię dziecka, a rodzicom pozwala bliżej poznać swoją pociechę.

Zgadnij co to?Zabawa ta polega na zgadywaniu co dana osoby w tym momencie widzi. Opisując dany przedmiot używamy wszelkich określeń, aby przybliżyć ten przedmiot. Ta zabawa jest bardzo twórcza, niewątpliwie pobudza wyobraźnię ale również wzbogaca zasób słów dziecka o nowe przymiotniki.

RymowankiTo bardzo prosta zabawa ale dostarczająca dużo radości. Mówisz jakieś słowa (mogą to być przedmioty, które w danym momencie widzisz) a dziecko ma za zadanie wymyślić do nich rym. Jeżeli znudzi Wam się wymyślanie rymów, możecie szukać przeciwieństw lub synonimów. Zabawa ta na pewno pobudza wyobraźnię, zachęca do twórczego myślenia, jak również wzbogaca zasób słów dziecka.

Kto pierwszy zobaczy…Załóżcie sobie daną rzecz, która chcecie zobaczyć za oknem (może to byś pies, krowa, dom). Wygrywa w tej zabawie ten kto pierwszy wypatrzy dany przedmiot. Zabawa ta wyostrza uwagę i rozwija spostrzegawczość dziecka.

Prawda czy fałszZabawa polega na zgadywaniu czy dane stwierdzenie jest prawdziwe czy fałszywe (np. krowy umieją fruwać). Ta zabawa może być zaskakująca dla rodzica, kiedy dziecko uruchomi swoją wyobraźnię.

Gdzie teraz jesteśmy…Dziecko w czasie podróży często zadaje to pytanie, tak samo jak jest ciekawe ile zajmie jeszcze czasu podróż. Zabawa więc polega na tym, aby dziecko na mapie wyszukiwało poszczególne miejscowości, które mijacie. Zaspokoi to jego ciekawość i zajmie uwagę. Dobrym pomysłem jest też, aby dziecko w czasie podróży rysowało własną mapę, na której zaznaczy miejsca które mija – ta mapa może być wykorzystana ponownie w czasie drogi powrotnej. Dziecko w trakcie takiej zabawy uczy się orientacji i poznaje nowe miejscowości.

PomidorZabawa, która nie jeden rodzic pamięta ze swojego dzieciństwa. Polega ona na tym jeden z uczestników zadaje śmieszne pytania a drugi odpowiada na nie słowem „pomidor”, zachowując przy tym powagę. Jeżeli osoba odpowiadająca roześmieje się lub pomyli, to przegrywa. Gwarancja dobrej zabawy dla całej rodziny!

Zabawa w skojarzeniaZabawa polega na tym, żeby podać słowa, które kojarzą się z słowem przewodnim (np. dziecko – rodzina, mama, tata ….)

LiczbyCzas podróży możemy wykorzystać na naukę. Zaproponuj dziecku żebyście policzyli mijające auta, domy itp. Możecie w czasie tej zabawy też dodawać lub odejmować.

MalowanieWarto w czasie podróży mieć przygotowane jakieś kartki i kredki – można dziecku zaproponować, aby narysowało to, co widzi lub to, co go zainteresowało. Taki rysunek może być wspaniałą pamiątką, która trafi do rodzinnego albumu.

Wspólne śpiewaniePodróży może upłynąć na wspólnym śpiewaniu znanych Wam piosenek. Możecie tez dać upust waszej wyobraźni i do znanej melodii ułożyć własną piosenkę np. o Waszych wakacjach.

To również może ułatwić podróż z dzieckiem-Przed wyjazdem porozmawiaj z dzieckiem czego od niego oczekujesz w czasie podróży i opisz mu jak będzie wyglądać wasza podróż. Już na samym początku ustalcie obowiązujące reguły.

-Kiedy jedziecie samochodem, jedna z osób dorosłych powinna usiąść z tyłu, koło dziecka, aby zajmować mu czas w trakcie podróży. Dziecko pozostawione samo sobie może marudzić, wiercić się lub płakać.

-Warto w osobnej torbie mieć spakowane najpotrzebniejsze rzeczy dla dziecka, np. coś do jedzenia, picia, chusteczki nawilżane, zabawki, aby w razie konieczności były zawsze pod ręką.

-Jeżeli pakujemy jedzenie warto wybrać produkty łatwe do podania (np. chrupki, owoce) Najlepiej wybrać tez produkty „najmniej brudzące” – robienie plam i brudzenie się to specjalność dzieci.

-Jeżeli mamy przygotowane zabawki dla dziecka, nie należy dawać mu ich wszystkich naraz, ponieważ szybko się nimi znudzi. Możemy przygotować jakąś nowa zabawkę, której dziecko do tej pory nie widziało – nieznane przyciągnie jego uwagę a rodzicom da chwilę wytchnienia.

-Przed podrożą warto wcześniej zaplanować trasę, która pozwoli na zatrzymanie się w miejscach gdzie spokojnie dziecko może zjeść posiłek, załatwić swoje potrzeby lub po prostu rozprostować kości.

Kolejne pomysły na zabawy z dzieckiem w czasie podróży znajdziecie w książce "Daleko jeszcze? Czym zająć dzieci w czasie podróży" wydanej nakładem Wydawnictwa Zielona Sowa. Recenzję książki możecie przeczytać w naszym dziale "Recenzje książek". Polecamy!


poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ