Wybierz swoją kolorystykę
   
Nie masz pieniędzy na egzotyczne wakacje w Grecji czy Hiszpanii a chcesz spędzić urlop za granicą? Szukasz malowniczego miejsca na letni wypoczynek otoczeniu ciepłej wody i własnej rodziny? Zobacz, co oferuje węgierski Balaton turystom: dorosłym i tych najmłodszym.

Podróż z dzieckiem nad Balaton na Węgrzech to tańsza i równie ciekawa alternatywa wyjazdu do Hiszpanii czy Grecji. Jest największym jeziorem słodkowodnym w środkowo – wschodniej części Europy. Węgrzy mówią na niego „Balaci”. Rejon wokół niego obfituje w niezwykłe bogactwo fauny i flory. Mowa o Balatonie - centrum węgierskiej turystyki i rekreacji.

PogodaJeśli wybierasz się nad Balaton musisz wziąć po uwagę fakt, iż nie masz stuprocentowej gwarancji pięknej pogody, choć prawdopodobieństwo ulewnych deszczy w sezonie letnim jest na prawdę niewielkie. Sezon turystyczny trwa tutaj od czerwca do końca sierpnia. Średnia temperatura powietrza w lecie wynosi 26 °C a wody 23°C (bardzo często woda osiąga nawet 27-28 °C ), co czyni kąpiel bardzo przyjemną .

ZakwaterowanieWybrzeża Balatonu obfitują w bogatą bazę noclegową. Jeśli chcesz spędzić wakacje taniej – wybierz wygodne domki z własnym aneksem kuchennym i węzłem sanitarnym. Do dyspozycji rozliczne hotele i pensjonaty. Uwaga! Dla dzieci do lat 7 często bardzo atrakcyjne zniżki!

Z dzieckiem na plażęNad Balatonem królują głownie plaże trawiaste i piaszczyste (często płatne). Południowy i północy brzeg jeziora różnią się od siebie diametralnie, jeśli chodzi o plaże i warunki przybrzeżne. W przypadku gdy posiadasz małe dziecko warto wybrać wybrzeże południowe – tutaj głębokość wody wzrasta niezwykle powoli - nawet na przestrzeni kilkuset metrów głębokość wody nie przekracza 1-1,5 m. Dzieci więc mogą się do woli pluskać w przyjemnej i płytkiej wodzie. W tym rejonie blisko plaż znajdują się również liczne i atrakcyjne place zabaw dla dzieci spełniające normy UE oraz dmuchane zamki. Do najlepszych plaż po tej stronie jeziora zaliczane są te w Siófoku i w Fonyód.

Jeśli posiadasz starsze dziecko, możesz wybrać wybrzeże północne, które nie jest płytkie. Przeciwnie: w pewnym momencie gwałtownie woda staje się głęboka, dlatego warto korzystać tutaj z wody pod warunkiem, że umie się dobrze pływać. Dla dzieci – konieczne „motylki” czy koło do pływania!
Niemal każda plaża Balatonu oferuje rowery wodne, kajaki, łodzie, małe żaglówki, deski surfingowe, parasole i leżaki. Zwierzętom wstęp wzbroniony!

Atrakcje nad Balatonem-Miasto Balatonfuered - tutaj znajdziesz jeden z największych aqua parków na Węgrzech (istne szaleństwo dla dzieci!), szerokie trawiaste plaże, liczne place zabaw dla najmłodszych

-Miasto Veszprem - dla dzieci gratką będzie miejscowe zoo oraz ogród botaniczny

-Miasto Balatonföldvár – czerwiec: pokazy sztucznych ogni, lipiec-sierpień: występy ulicznych zespołów muzycznych

-Podziemne jezioro Topolca można przemierzyć niewielkimi łodziami, podziwiając jego przejrzystą, turkusową wodę i tajemnicze „gorące” podwodne korytarze.

-Folwark w Salföld posiada znaczące i liczne pamiątki geologiczne, botaniczne i z dziedziny architektury ludowej. Mozna tu spotkać autochtoniczne węgierskie zwierzęta domowe: tak zwane owce serbskie, bawoły, szare bydło oraz konie. Istnieje możliwość obejrzenia atrakcyjnego pokazu jeźdźców konnych, jazdy na kucykach, jazdy konnej w terenie oraz przejażdżki wspaniałym zaprzęgiem konnym.

-Park Przygody Serpa (Serpa Kalandpark) w Balatonfűzfő. Tutaj turyści mogą wypróbować 9-metrową wieżę do wspinaczki, tor linowy, ścieżkę przygód oraz strzelnicę łukową

-Wieża widokowa w Balatonboglar

-Rezerwat bawołów w Kápolnapuszta

-Bardzo liczne winiarnie i źródła lecznicze

Ważne informacje:-Wyjeżdżając nad Balaton możesz zabrać ze sobą dowód osobisty. Dla dziecka – paszport

-Żadne szczepienia ochronne nie są wymagane. Warto jednak skonsultować z lekarzem pomysł zaszczepienia się przeciwko wściekliźnie i zapaleniu opon mózgowych, wywoływanych przez ugryzienie kleszcza.

-Woda jest zdatna do bezpośredniego picia, ale jeżeli chcesz mieć absolutną pewność jej czystości przegotuj ją przed spożyciem. Radzi mysię jednak przez pierwsze dni pobytu picie wody butelkowanej.

-Jeśli nie znasz języka węgierskiego, najszybciej porozumiesz się w języku niemieckim

Ceny zbliżone są do cen polskich.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ