Wybierz swoją kolorystykę
   
Kiedyś przynosiłaś jej laurki i tyle kwiatków, ile zmieściło się w małej dłoni. Oprócz swojego uśmiechu na twarzy ofiarowywałaś jej również smutki. To ona pierwsza wiedziała, czy coś Cię boli i czy czegoś potrzebujesz. Teraz sama jesteś lub będziesz mamą i z podziwem myślisz o swojej mamie i trudzie, który włożyła w Twoje wychowanie. Mimo różnic, dostrzegasz wiele podobieństw, które Was łączą i doskonale wiesz, że okazja by za to podziękować nadarza się więcej, niż raz w roku.

Dzień Matki to świetna okazja, żeby w wyjątkowy sposób okazać mamie miłość. W Polsce mamy obchodzą swoje święto 26 maja – o tym wiedzą chyba wszyscy. Ale skąd właściwie się ono wzięło? Już starożytni Grecy i Rzymianie obchodzili Dzień Matki. Wiosną w Grecji podczas święta Matki Natury składano hołd Rei, żonie Kronosa, która była matką wszechświata i wszystkich bóstw. W Rzymie obchodzono święto Hilaria aż przez trzy dni od 15 do 18 maja na cześć bogini Cybele, matki bogów.

400 lat temu wolne od pracyW siedemnastowiecznej Anglii odbywało się święto pod nazwą: „Matczyna Niedziela”. W czwartą niedzielę Wielkiego Postu mamy przyjmowały życzenia i prezenty. Był to dzień wolny od pracy, ponieważ wówczas wiele dziewcząt i chłopców z ubogich domów służyło u zamożnych Anglików z dala od swojego rodzinnego domu i ten wolny czas mogli wykorzystać na spotkanie z najbliższymi.

Na cześć pewnej matkiW 1858 roku w USA Ann Maria Reeves Jarvis ogłosiła „Dni Matczynej Pracy”, a od 1872 Julia Ward Howe promowała „Dzień Matek dla Pokoju”. Dzień Matki w USA wprowadziła córka Ann Jarvis w 1907 roku, która chciała w ten sposób oddać hołd swojej zmarłej matce. Siedem lat później dzień ten został ustanowiony świętem narodowym, które obchodzi się w drugą niedzielę maja.

„Mać”, „mamuśka”, „matka”Takiego podziału mam dokonał filozof-felietonista Alosza Awdiejew. Pierwsza z nich – „mać” ma kontrolę nad członkami rodziny i wydaje im polecenia i rozkazy, które muszą być spełniane. Druga – „mamuśka” to zupełne przeciwieństwo tej pierwszej. Otacza swoje dzieci bezwzględną i bezkrytyczną miłością, pozwalając im na wszystko. Natomiast „matka” traktuje swoje dzieci jako „niezależne byty ludzkie”, którym należy pomagać w rozwoju w zależności od ich własnych potrzeb. Ciekawe, którą z nich jesteś?

Jaka matka, taka córkaJeżeli kiedyś zastanawiałaś się w jakim wieku zaczniesz siwieć lub w jaki sposób będzie przebiegała Twoja ciąża, koniecznie przyjrzyj się swojej mamie! Nie ma w tym nic dziwnego –w swoich genach przekazała Ci informacje o tym, jak będziesz wyglądać, o charakterze, skłonności do chorób. Ale nie tylko. Przecież wiele zdolności i predyspozycji do różnych rzeczy wyssałaś z mlekiem matki. Bardzo prawdopodobne, że zaczniesz przekwitać w podobnym wieku, co Twoja matka. Przeciętnie okres ten przypada na ok. 51. rok życia, jeśli jednak Twoja mama miała menopauzę wcześniej, to należy zachować czujność, ponieważ w takim przypadku zwiększa się ryzyko udaru mózgu i ataku serca. Jeżeli w rodzinie Twojej mamy zdarzały się ciąże mnogie, istnieje spore prawdopodobieństwo, że Ty również urodzisz bliźniaki. Tak samo wygląda sytuacja jeśli chodzi o przebieg ciąży. Warto zapytać mamę, czy nie towarzyszyły jej jakieś komplikacje, bo jest możliwe, że wystąpią również u Ciebie. A jeśli chodzi o charakter? Cóż, chyba sama wiesz najlepiej…

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ