Wybierz swoją kolorystykę
   
Wiosenne weekendy są doskonałą okazją do wyjazdu na rodzinny piknik lub na wycieczkę za miasto. Przygotowując się do podróży samochodem z małymi dziećmi trzeba pamiętać o zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa najmłodszym pasażerom. Obok ostrożnej i rozsądnej jazdy, równie ważny jest właściwy wybór fotelika samochodowego.

Foteliki dla dzieci powinny być odpowiednio dopasowane do wagi i wzrostu dziecka. Zgodnie z przepisami ruchu drogowego w Polsce, każde dziecko do 12 roku życia musi być przewożone w prawidłowo dostosowanym foteliku ochronnym. Wybór fotelika uzależniony jest od wagi, wzrostu i wieku dziecka. W sklepach znajdziemy różnorodne modele podzielone na grupy wagowe. Grupa od 0 do 13 kilogramów przeznaczona jest dla niemowląt, które zawsze należy przewozić tyłem do kierunku jazdy, na siedzeniu niewyposażonym w poduszkę powietrzną. Pozostałe modele – grupa I (9-18 kg), grupa II (15-25 kg) oraz grupa III (od 22 do 36 kg) – są dla starszych dzieci i mogą być zamontowane przodem do kierunku jazdy.

Jak zamontować?Fotelik powinien być także dopasowany do kanapy naszego samochodu, tak żeby można było go stabilnie i prawidłowo zamocować. Aby mieć zatem pewność, że dokonaliśmy właściwego wyboru, wystarczy przed zakupem poprosić sprzedawcę o przymierzenie kilku modeli w naszym aucie. Dużym problemem bywa również sam montaż fotelika, dlatego w tej kwestii także powinniśmy poradzić się osoby z punktu sprzedaży. Fotelik montujemy za pomocą pasów bezpieczeństwa lub z wykorzystaniem systemu isofix, uznanego przez specjalistów za najbardziej bezpieczny system mocowania fotelików dla dzieci (nie każdy jednak samochód posiada isofix). Zarówno podczas pierwszego montażu, jak i za każdym następnym razem powinniśmy postępować zgodnie z dołączoną instrukcją. Ponadto przed każdą podróżą należy sprawdzić, czy fotelik jest stabilny, nie ma żadnych luzów oraz czy pasy uprzęży naciągnięte są maksymalnie ciasno nie powodując jednocześnie dyskomfortu dziecka. Należy również sprawdzać, czy zagłówek jak i pasy naramienne są na odpowiedniej wysokości – mówi Katarzyna Knysak z firmy Baby Design Group, producenta fotelików samochodowych marki Espiro.

Kiedy wymienić fotelik na większy?Małe dzieci rosną w oczach, dlatego co jakiś czas musimy wymieniać fotelik na większy. Sygnałem do takich zmian jest wystająca główka niemowlęcia w fotelikach 0-13 kg, a także sytuacja kiedy nasz maluch przekroczy 13 kg. Modele 9-18 kg oraz 15-25 kg wymieniamy natomiast, gdy oczy dziecka są powyżej górnej krawędzi oparcia oraz jeśli pasy są już za krótkie i nie dają się poprawnie zapiąć.

Czym się kierować przy wyborze?Najistotniejszą rzeczą jest właściwy wybór grupy wagowej. Pod żadnym pozorem nie można przewozić dziecka w fotelu przeznaczonym dla starszych i większych dzieci. Przed zakupem fotelika należy sprawdzić, czy posiada on homologację. Wszystkie fotele powinny być homologowane na podstawie regulaminu ECE R44/04, który oznacza, że produkt jest zgodny z wymogami bezpieczeństwa obowiązującymi w Unii Europejskiej – podkreśla przedstawicielka marki Espiro. Należałoby również porównać dostępne w sklepie modele pod kątem wyposażenia. Upewnijmy się, czy wybrany przez nas fotelik ma pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa z regulacją wysokości i długości oraz dodatkowe miękkie ochraniacze na wysokości ramion dziecka. Fotele przeznaczone dla kilku grup wagowych powinny być wyposażone w dodatkową wkładkę dla dzieci do 10 kg. W przypadku fotelika do 13 kg sprawdźmy, czy ma on pokrowiec na nóżki i składaną budkę - akcesoria bardzo pomocne przy zmiennej pogodzie. Dodatkowym atutem zwiększającym komfort jest możliwość regulacji oparcia fotela od pozycji siedzącej do półleżącej. Jest to szczególnie ważne, jeśli planujemy dłuższą podróż z młodszym dzieckiem. Dzięki temu będzie ono mogło spokojnie przespać całą drogę.

Przed zakupem fotelika samochodowego warto poświęcić dużo czasu na zapoznanie się z ofertą dostępną na rynku oraz dokładnie sprawdzić wybrany model. Pamiętajmy, że to od nas zależy bezpieczeństwo i zdrowie naszego dziecka.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ