Wybierz swoją kolorystykę
   
Rozwijające się w Twoim organizmie maleństwo do prawidłowego rozwoju potrzebuje witamin. Czy wiesz dlaczego w czasie ciąży powinnaś unikać niedoboru witaminy C? Przeczytaj!

Witaminy w ciąży powinny być uzupełniane przez przyszłą mamę, szczególnie ważna jest witamina C. To co teraz jesz, ma ogromny wpływ na to, w jakiej kondycji urodzi się Twój maluszek oraz czy w przyszłości będzie mógł cieszyć się dobrym zdrowiem. Jeśli dobrze zaplanujesz swój jadłospis, również Tobie będzie łatwiej znieść trudy „odmiennego” stanu.

Ważna dla mamyWitamina C (kwas askorbinowy) spełnia rozmaite funkcje, uczestnicząc w ponad 300 procesach zachodzących w Twoim organizmie. Bierze udział w procesach metabolicznych, ułatwia przyswajanie niehemowego żelaza (co zapobiega anemii), wzmacnia odporność, ma właściwości bakteriobójcze a nawet antynowotworowe. Pełni też istotną rolę w powstawaniu białka tkanki łącznej wchodzącej w skład mięśni, dziąseł, chrząstki i kości. W Europie u ciężarnych kobiet, lekarze stosują witaminę C w postaci tabletek dopochwowych np. w łagodnych infekcjach pochwy lub w zapobieganiu przedwczesnemu pęknięciu błon płodowych (witamina C ma korzystny wpływ na strukturę kolagenu błon płodowych).

Ważne dla dzieckaNiedobór witaminy C może powodować zaburzenia w rozwoju układu nerwowego mózgu maluszka. W konsekwencji czego dziecko po narodzinach może mieć problemy z koncentracją i nauką. Warto również zauważyć, iż nadmiar kwasu askorbinowego może być również szkodliwy. Dlatego nie zażywaj na własną rękę żadnych suplementów diety, zawierających witaminy.

Źródło witaminy COrganizm ludzki nie produkuje witaminy C samodzielnie, dlatego musisz ją sobie dostarczać wraz z pożywieniem (w ten sposób unikniesz przedawkowania). Głównym źródłem witaminy C są świeże oraz właściwie przetworzone owoce i warzywa. Na pierwszym miejscu znajdują się warzywa kapustne (kapusta czerwona i biała) i owoce jagodowe (np. czarna porzeczka). Bogate w kwas askorbinowy są również ziemniaki, żółte i zielone warzywa i owoce (papryka, brukselka, szpinak, kiwi, cytryny) oraz maliny, truskawki, poziomki.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ