Wybierz swoją kolorystykę
   
Zanim zaszłaś w ciążę, marsz na szóste piętro po schodach nie był dla Ciebie wielkim wyczynem. A teraz? Czujesz zadyszkę już po pokonaniu czterech stopni. Poza tym ciągle chce Ci się spać. Czy to normalne?

Odpowiednia dieta w ciąży, odpoczynek i pomoc bliskich pomogą przejść kobiecie przez zmęczenie w pierwszym okresie ciaży. Za większość nieprzyjemnych dolegliwości w ciąży odpowiedzialne są hormony. Nie inaczej jest tym razem: panująca w Twoim organizmie prawdziwa burza hormonalna (a zwłaszcza gwałtownie wzrastający poziom progesteronu) powoduje ciągłe uczucie zmęczenia i senność. To całkiem typowy objaw wczesnej ciąży. Końcem pierwszego trymestru prawdopodobnie odczujesz nowy przypływ energii. Tymczasem…

WypoczywajNie zawsze Twój dzień wygląda tak, iż masz czas na parogodzinne leniuchowanie w łóżku. Wiadomo: praca, zakupy, opieka nad starszym dzieckiem. Jednak gdy czujesz się naprawdę zmęczona postaraj się tak zagospodarować dzień, aby znaleźć czas na krótki wypoczynek. Pamiętaj, że praca nie jest teraz najważniejsza. Jeśli opadasz z sił, weź kilkudniowe zwolnienie. Możesz też poprosić szefa by pozwolił Ci urywać się wcześniej z pracy lub przynajmniej robić sobie kilka przerw.

Wysypiaj sięNawet kilkunastominutowa drzemka w ciągu dnia może zregenerować Twoje siły. Nie ma na to szans w ciągu dnia? Postaraj się o zdrowy sen w nocy. Jeśli musisz wstać rano do pracy, połóż się wieczorem stosunkowo wcześnie tak, aby sen trwał minimum 9 godzin. Pamiętaj aby wieczorem dobrze wywietrzyć sypialnię a przed położeniem się do łóżka nie jeść ciężkostrawnych posiłków.
Pamiętaj, że nasze prawo zabrania zatrudniania kobiet w ciąży na nocną zmianę.

Zdrowo się odżywiajUczucie senności i zmęczenia może być spotęgowane przez niedobory żywieniowe przyszłej mamy. Postaraj się aby w Twojej diecie nie brakło białek, witamin i minerałów. Dbaj o to aby jeść kilka małych posiłków dziennie.

Poproś o pomocPartner, mama, przyjaciółka – nie krępuj się ich poprosić o pomoc. Nic się nie stanie jeśli ktoś inny zrobi za Ciebie zakupy, odbierze starsze dziecko z przedszkola czy ugotuje obiad. W domu na półkach jest trochę kurzu? Nie to jest teraz najważniejsze. Wrzuć na luz. Wypoczywaj i zbieraj siły. Rosnące maleństwo będzie ich teraz potrzebowało!

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ