Wybierz swoją kolorystykę
   
Twoje maleństwo ma rozbiegane oczka? Jakie są objawy i przyczyny zezowania u niemowląt? Kiedy powinnaś się zacząć niepokoić i zabrać je do lekarza?

Zezowanie niemowląt może wystepować do 3 miesiąca życia.

ObjawyZez występuje u około 4% dzieci. Może być to choroba wrodzona lub nabyta. Zez może mieć charakter stały lub też ujawniać się tylko okresowo. Zez może mieć również charakter ukryty – ujawnia się dopiero w momencie zasłonięcia jednego oka, gdy dziecko patrzy drugim okiem na wprost. Objawami może być zarówno widoczne zezowanie dziecka, jak i brak widzenia przestrzennego czy obniżenie ostrości wzroku zezującego oka.

PrzyczynyPrzyczyną powstawania zeza u dzieci (czyli braku koordynacji ruchowej gałek) są głównie wady wzroku, w szczególności słaba ostrość widzenia jednego oka, a także choroby zakaźne, choroby ośrodkowego układu nerwowego, urazy lub zatrucia.
Zezowi mogą towarzyszyć następujące wady wzroku: nadwzroczność, krótkowzroczność lub astygmatyzm. U dzieci często występuje tzw. nadwzroczność fizjologiczna, ustępująca do 10 roku życia. Choroba zezowa wymaga odróżnienia od tzw. zeza pozornego – gdy budowa gałki ocznej stwarza wrażenie zeza – np. u niemowląt, u których odległość między źrenicami jest mała lub przeciwnie – przy dużej odległości między źrenicami. Stan ten nie wymaga leczenia. Odpowiednich pomiarów w celu wykluczenia tej sytuacji dokonuje okulista. Ryzyko zachorowania zwiększa się u wcześniaków, dzieci z urazami okołoporodowymi, wadami wzroku czy zespołem Downa.

Rodzaje-Zez u noworodka
Zezowanie jest zjawiskiem naturalnym u noworodków i niemowląt do 3 miesiąca życia. Po tym czasie gałki oczne powinny być ustawione równolegle.

-Zez pozorny
U niektórych dzieci trudno jednoznacznie stwierdzić występowanie zeza. Może wynikać to z budowy gałki ocznej, która stwarza wrażenie "uciekającego oka". Jest to tak zwany zez pozorny, którego się nie leczy.

-Zez akomodacyjny
Ten rodzaj zeza spowodowany jest wadą wzroku. Jest on niewidoczny, kiedy osoba z zezem chodzi w okularach korekcyjnych. Można go wyleczyć, korygując wadę wzroku laserem.

-Zez z powodu zmęczenia lub emocji
Niektóre dzieci zezują tylko wtedy, gdy coś silnie przeżywają lub są zmęczone. Nie można tego lekceważyć, trzeba zgłosić się do okulisty.

Kiedy do lekarzaZezowanie jest zwykle skutkiem nierównego rozwoju mięśni oczu. Często towarzyszy mu wada wzroku. Dlatego lepiej zgłoś się z dzieckiem do lekarza okulisty, jeżeli:
-małe niemowlę (do 6. miesiąca życia) zezuje niemal bez przerwy lub gdy starsze dziecko robi to od czasu do czasu,
-podczas oglądania przybliża trzymaną w rączce zabawkę do twarzy i przymruża oczy,
-ogląda swoje ulubione bajki będąc bardzo blisko telewizora,
-nie widzi z daleka tego, co ty widzisz, np. zbliżającego się samochodu, często trze rączkami oczy.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ