Wybierz swoją kolorystykę
   
Wielkimi krokami zbliża się dzień, kiedy kończy Ci się urlop macierzyński. Zastanawiasz się na wychowawczym? Sprawdź na jakich zasadach możesz o niego wnioskować w roku 2011.

Urlop wychowawczy jest bezpłatny i trwa maksymalnie 3 lata.

Jak długo?Według obowiązującego kodeksu pracy, urlop wychowawczy jest bezpłatny i trwa maksymalnie 3 lata. Czy musisz się na niego decydować od razu po zakończeniu urlopu macierzyńskiego? Nie! Ważne, aby skorzystać z niego zanim maluszek skończy 4 lata. Urlop wychowawczy możesz podzielić na 4 części.

Komu przysługuje?Urlop wychowawczy otrzymasz, jeśli Twój staż pracy wynosi co najmniej 6 miesięcy. Uwaga! Do tego sześciomiesięcznego okresu wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia. Jeśli masz umowę na czas określony, Twój urlop wychowawczy nie będzie trwał dłużej niż umowa – skończy się wraz z dniem zakończenia umowy.
Z takiego urlopu może skorzystać również ojciec dziecka lub prawni opiekunowie (pod warunkiem że są pracownikami wg kodeksu prawa pracy i mają co najmniej 6 miesięczny staż). Możecie również razem (Ty i tata malucha) skorzystać z urlopu wychowawczego, ale macie do tego prawo jedynie przez 3 miesiące.

Kiedy złożyć wniosek?Wniosek o urlop wychowawczy powinnaś złożyć 2 tygodnie przed planowanym urlopem. Możesz to zrobić osobiście lub za pośrednictwem poczty.

W trakcie urlopuW czasie urlopu wychowawczego masz możliwość podjęcia pracy zarobkowej u dotychczasowego lub innego pracodawcy. Możesz także podjąć inną działalność o charakterze zarobkowym lub niezarobkowym. Masz możliwość również podjęcia nauki lub szkolenia. Jest tylko jeden warunek: żadna z tych form aktywności nie może sprawić, iż nie będziesz mogła osobiście opiekować się dzieckiem (np. wykonywanie umowy zlecenia albo umowy o dzieło poza domem w dużej liczbie godzin może zostać uznane za okoliczność, która wyłączy możliwość sprawowania Twojej osobistej opieki nad maluszkiem).
Podczas urlopu wychowawczego pracodawca nie może Cię zwolnić, chyba że w tym czasie ogłosi upadłość lub likwidację. Może z Tobą rozwiązać umowę o prace, gdy ma ku temu szczególne uzasadnienie.

UbezpieczenieJeśli przebywasz na urlopie wychowawczym podlegasz z tego tytułu obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli nie masz ustalonego prawa do emerytury lub renty oraz innego tytułu do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Państwo gwarantuje Ci również ubezpieczenie zdrowotne.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ