Wybierz swoją kolorystykę
   
Jeśli jesteś w ciąży, ten artykuł jest dla Ciebie. Ile urlopu macierzyńskiego przysługuje Ci po urodzeniu maluszka? Co z ojcem dziecka? Przeczytaj koniecznie.

Urlop tacierzyński powinien być wykorzystany przez ojca dziecka do 12 miesiąca jego życia. Wszystko zależy od tego ile dzieci urodziłaś. Jeśli jedno – przysługuje Ci 20 tygodni urlopu macierzyńskiego. Gdy powijesz bliźnięta 31 tygodni. Za każde kolejne dziecko otrzymasz 14 dni. Maksymalnie jednak możesz otrzymać 37 tygodni (Jeśli urodzisz pięcioraczki lub więcej maluchów).

Od zeszłego (czyli 2010) roku, przysługuje Ci również dodatkowe 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego (w 2012 i 2013 wyniesie 4 tygodnie a od 2014 aż 6 tygodni) lub 3 tygodnie w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie (w 2012 i 2013 wyniesie 6 tygodni a od 2014 aż 8 tygodni).

Jeden tydzień dodatkowego urlopu przysługuje również ojcu dziecka (to tzw. urlop tacierzyński) a od 2012 roku będzie to dwa tygodnie. Pracownik - ojciec będzie mógł wykorzystać ten urlop w dowolnym czasie od dnia porodu, nie później jednak niż do dnia ukończenia przez dziecko 12-tego miesiąca życia.

Z dodatkowego urlopu nie musisz korzystać, niemniej pracodawca nie ma prawa Ci go odmówić. Co więcej – podczas tego urlopu możesz wykonywać swoje obowiązki zawodowe pod warunkiem, że nie zajmują Ci one więcej niż połowę normalnego czasu pracy (czyli np. 4 godzin przy pełnym etacie). Wniosek o taki urlop musisz złożyć pracodawcy co najmniej 7 dni przed jego rozpoczęciem. Z dodatkowego urlopu macierzyńskiego możesz skorzystać bezpośrednio po zakończeniu zwykłego urlopu macierzyńskiego lub okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego. Prawo do dodatkowego urlopu przysługuje także rodzicom adopcyjnym.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ