Wybierz swoją kolorystykę
   
Bije znacznie szybciej, bo aż dwa razy częściej niż Twoje. Czy to powód do zmartwienia? Nie! Przedstawiamy garść informacji na temat maleńkiego serduszka Twojej nowonarodzonej pociechy.

Usg w ciąży pozwala po raz pierwszy usłyszeć bicie serca dziecka. Puk, puk, puk… Jakby pędziły konie – tak bije serduszko noworodka. 120-160 uderzeń na minutę to niezły wynik, prawda? W tym wieku to normalne. Powie Ci o tym zapewne lekarz, który zaraz po urodzeniu maluszka sprawdzi bicie jego serduszka i oceni je w skali Apgar. Przyznanie 2 punktów oznacza, ze wszystko jest w porządku.

Małe serduszko pod lupą ginekologaWszelkie nieprawidłowości związane z budową i pracą serca można już diagnozować w życiu płodowym malca za pomocą badania USG. Im wcześniej wady zostaną wykryte, tym lepiej. Jeśli lekarz ma jakiekolwiek wątpliwości, wysyła przyszłą mamę na badanie pracy serca dziecka, które wykonywane jest aparatem Dopplera. W zaawansowanej ciąży do monitorowania pracy serca służy badanie kardiotokograficzne czyli KTG.

Po narodzinachJeszcze w szpitalu a potem przy rutynowych badaniach kontrolnych, lekarz osłuchuje serduszko malca. Oprócz dwóch miarowych tonów może słyszeć tzw. szmery. Zazwyczaj nie są one powodem niepokoju, ale pediatra może wystawić skierowanie na dodatkowe badania, zwłaszcza jeśli maluszek szybko się męczy, poci, ma duszności lub sinieją mu często usta. Specjalistyczne badania powiedzą bądź wykluczą poważniejsze problemy.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ