Wybierz swoją kolorystykę
   
W czasie ciąży nie musiałaś się martwić o antykoncepcję. Teraz, kiedy maluch jest już na świecie znów musisz o niej pomyśleć, aby – jeśli chcesz - zabezpieczyć się przed kolejną ciążą. Płodność może wrócić już 3 tygodnie po porodzie!

Karmienie piersią nie daje skutecznej gwarancji, że kobieta nie zajdzie w kolejną ciążę. Wśród młodych mam często pokutuje przeświadczenie, iż dni płodne wracają po pierwszej miesiączce, która wystąpi po porodzie. Albo że karmienie piersią daje stuprocentową ochronę przed kolejną ciążą. To mity. Miesiączka pojawia się zwykle około 14 dni po owulacji, a więc możliwe jest zapłodnienie jeszcze przed wystąpieniem krwawienia.

Jeśli karmisz piersią... nie możesz mieć stuprocentowej pewności, że płodność niespodziewanie nie wróci. Owszem, przy zachowaniu określonych zasad ryzyko jest minimalne, ale zawsze istnieje. Aby było jak najmniejsze, dziecko powinno być karmione wyłącznie piersią, minimum 6 razy na dobę, łączny czas karmienia powinien wynosić minimum 100 minut na dobę a odstępy pomiędzy karmieniami nie powinny być dłuższe niż 5-6 godzin (również w nocy). Maluszek nie powinien być dopajany ani sztucznie dokarmiany. Jeśli spełnisz te warunki, prolaktyna która jest wytwarzana w tym czasie w Twoim organizmie, skutecznie zahamuje pracę jajników, nie dopuszczając do jajeczkowania.

Jeśli karmisz butelką…… musisz pomyśleć o skutecznej antykoncepcji po porodzie. Nawet jeśli Twój maluszek karmiony jest raz dziennie butelką, a pozostałe posiłki stanowią Twoje mleko, nie jesteś bezpieczna. Teoretycznie, młode mamy które nie karmią piersią, zaczynają miesiączkować około 6-8 tygodniach po porodzie, ale płodność może powrócić już nawet w okresie połogu!

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ