Wybierz swoją kolorystykę
   
W okresie oczekiwania na dziecko, powinnaś regularnie badać mocz. Gdy pojawi się w nim białko, idź do lekarza. Białkomocz może być groźny teraz nie tylko dla Ciebie, ale również dla maluszka.

Białko w moczu podczas ciąży może świadczyć o infekcji dróg moczowych przeszłej mamy. Organizm zdrowego człowieka codziennie wydala białko. Jest to proces naturalny i norma dla dorosłej osoby to 150mg wydalanego białka na dobę. W okresie ciąży Twoje nerki są szczególnie obciążone. Nic dziwnego. Teraz pracują za dwoje: muszą przefiltrować więcej krwi. Dlatego norma dla przyszłych mam jest podwyższona i wynosi 260mg wydalanego białka na dobę. Jednak w analizie porannej próbki moczu, nie powinno się go stwierdzać.

Przyczyny białkomoczuNajczęstszą przyczyną pojawienia się białka w moczu są zapalenia układu moczowego. Teraz jesteś szczególnie podatna na infekcje, gdyż w czasie ciąży poszerzeniu uległy Twoje miedniczni nerkowe i moczowody. A to oznacza łatwiejsza drogę dla drobnoustrojów chorobotwórczych.
Niestety białko w moczu może świadczyć o poważnej dolegliwości, która czasem dopada przyszłe mamy: gestozie (zatrucie ciążowe). Podczas tej choroby nabłonek naczyń w nerkach zostaje uszkodzony skutkiem czego jest pojawienie się białka w moczu. Innym objawami gestozy są: wysokie ciśnienie i obrzęki. Gestozę trzeba leczyć, gdyż może zakończyć się poważnymi powikłaniami, zagrażającymi Twojemu życiu i życiu maluszka.
Białkomocz może również być objawem zapalenia stawów, niewydolności krążenia.

ProfilaktykaW okresie ciąży w szczególności powinnaś o siebie dbać aby nie dopuścić do pojawienia się białka w moczu. Przede wszystkim dbaj o higienę miejsc intymnych, aby ograniczyć ryzyko zakażeń bakteryjnych układu moczowego. Zwróć uwagę na to, jakie pokarmy spożywasz. Swój jadłospis wzbogać o produkty zawierające białko aby nie dopuścić do jego nadmiernej utraty z organizmu. Ogranicz sól, unikaj żywności konserwowanej, gdyż dodatkowo obciążają pracujące już na pełnych obrotach nerki. Dużo pij. Jeśli lubisz smak żurawiny, popijaj napary herbaciane z niej przyrządzone lub żuj żurawinę suszoną.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ