Wybierz swoją kolorystykę
   
Drugi rok życia dziecka to bardzo ważny okres w rozwoju człowieka - także pod względem psychicznym. Zmiany następują błyskawicznie, dzieci zdobywają ogromną ilość nowych umiejętności i poznają świat.

Uczą się komunikować, wyrażać i rozpoznawać uczucia, radzić sobie z trudnymi i przykrymi emocjami. Określają obszary swojego wpływu na świat oraz granice własnej autonomii. I, choć może się to wydawać nie pojęte, wszystko, czego dziecko doznaje w tym czasie, stanowi podstawę jego przyszłego charakteru. Dlatego tak ważne jest, aby w tym okresie maluch poznawał otaczający go świat i się go uczył. A jak najlepiej się uczyć, jeśli nie przez zabawę? Oto przykłady kilku zabaw i gier przeznaczonych dla dwulatka.

Zabawy z dziećmi pozwalają maluchom szybciej sie rozwijać i opanowywać nowe umiejętności.

Skarpety


Dwulatek powinien uczyć się już rozróżniać kolory i układać rzeczy w pary. Podczas składania prania zaproponuj, aby znalazł skarpetom swoje pary i poukładał je kolorami.

Balonik


Zabawa balonikiem jest prosta i bezpieczna. Lekki balonik łatwo daje się złapać, podbić wysoko. Zachęć dziecko, aby w tej zabawie posługiwało się nie tylko rączkami, ale i głową, nogą, ramieniem a nawet brzuchem.

Puzzle


Stare niepotrzebne widokówki, kartki świąteczne, kolorowe pudełka po płatkach śniadaniowych potnij na kawałki (im dziecko jest młodsze, tym powinno być ich mniej) i pomieszaj je. Zadaniem malucha jest ułożyć puzzle na nowo.

Kto to?


Obejrzyjcie razem album ze starymi rodzinnymi fotografiami. Ciekawe, czy maluch zgadnie, że ta pani w kapeluszu to babcia albo ciocia. A może rozpozna tatę na zdjęciu wakacyjnym sprzed lat?

Sanki w domu


Połóż dziecko na dużym kocu, złap jego dwa końce i ciągnij dziecko po podłodze. Można przyspieszać z zwalniać podczas jazdy, opowiadając historyjki związane z tym gdzie jedziemy.

Jaka to zabawka?


Kiedy dziecko odwróci się na chwilę, przykryj jego ulubioną zabawkę kawałkiem materiału – może to być ręcznik, serwetka, chusta – tak, aby można było rozpoznać kształt zabawki. Jeśli zagadka okaże się za trudna, możesz podpowiedzieć dziecku, z czego jest zrobiona zabawka, jakiego jest koloru.

Statek na morzu


Połóż się na plecach, najlepiej na podłodze, unieś kolana tak, żeby dziecko siedząc na Twoim brzuchu, mogło się o nie oprzeć. Podajcie sobie ręce, aby „kapitanowi” na statku łatwiej było utrzymać się na powierzchni. Zaczyna się burza. Unosisz brzuch i biodra, kołyszesz nimi na boki, opuszczasz gwałtownie kolana… tak długo, dopóki wystarczy Ci sił. W końcu morze się ucisza i dopływacie szczęśliwie do brzegu.

Zgadywanka


Kiedy maluch nauczy się rozróżniać niektóre kolory, możemy się wspólnie zabawić w czasie codziennego spaceru. Mówisz dziecku na przykład: Widzę coś żółtego! Zgadnij, co to jest? Dziecko powinno rozejrzeć się uważnie odgadnąć, co widzisz.

Oczami innych


Wszyscy wiemy jak ważna w życiu jest empatia i umiejętność rozumienia sytuacji innych z ich punktu widzenia. Tego wszystkiego można uczyć dziecko poprzez zabawę. W tym celu zadawaj dziecku różne pytania typu: Co by było gdybyś był myszką? Jak by to było gdybyśmy mieszkali w obcym kraju? Co widzi kotek, gdy patrzy na Ciebie?

Guzikowe królestwo


Wysyp z pudełka wszystkie guziki i pozwól dziecku się nimi pobawić. Niech segreguje je kolorami, układa według wielkości, sprawdza, których jest najwięcej, a których najmniej, wsypie do przezroczystej plastikowej butelki.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ