Wybierz swoją kolorystykę
   
Dla nowonarodzonego dziecka najważniejszym zmysłem jest dotyk. Wielki świat, w którym się znalazł, bada przez dotyk. Dzięki receptorom w skórze maluszka, dociera do niego mnóstwo informacji. Dlatego tak ważne jest okazywanie maleństwu czułości.

Masaż niemowląt to dobry sposób na okazanie maluszkowi czułości i zreleksowanie małego ciałka.

Mowa ciałaNiemowlęta bardzo lubią być noszone na rękach i przytulane. W ten prosty sposób, czyli przez dotyk, dziecko odbiera świat. Pozwala mu to rozumieć, co do niego mówią rodzice. Masaż jest sposobem zbudowania relacji między maluszkiem a rodzicami. Świetnie wpływa na rozwój emocjonalny i fizyczny Twojego dziecka, przynosi odprężenie i daje Wam – Tobie i maluszkowi - poczucie bliskości.

Co trzeba wiedziećOdpowiednie miejsce do masażu to sypialnia, choć może nim być również łazienka (pod warunkiem, że jest w niej odpowiednio dużo miejsca). Jeśli zamierzasz wprowadzić masaż jako stały rytuał, powinnaś się dobrze do tego przygotować. Im lepiej, tym pewniej będzie czuło się Twoje maleństwo.

Po pierwsze – olejekPodstawowym wyposażeniem jest olejek. Dla każdego znajdzie się odpowiedni: migdałowy, sezamowy, arnikowy, nagietkowy, lawendowy. Ważne, by olejek był pochodzenia roślinnego, wtedy minimalizujesz ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Wybierz więc olejek pozbawiony konserwantów, środków chemicznych. Do masażu możesz wykorzystać również oliwkę dla dzieci. Zanim przystąpisz do masażu, olejek (oliwkę) rozgrzej w dłoniach.

Technika masażuPo pierwsze musisz zadbać o odpowiednią temperaturę pomieszczenia, w którym odbędzie się „zabieg” (powinno być około 23 stopnie Celsjusza). Masaż powinien trwać około 15 minut - w tym czasie maluch musi być zrelaksowany. Zanim przystąpisz do masażu, szkrab powinien być nakarmiony, ale nie przejedzony. Pod pupę maluszka podłóż ceratkę lub podkład higieniczny. W ten sposób unikniesz niespodzianki w postaci posiusianego prześcieradła. Podczas masażu patrz w oczy dziecka. Małego golaska połóż na łóżku, tak żeby było mu wygodnie i przyjemnie. Zabiegi pielęgnacyjne rozpocznij od głowy maleństwa a zakończ na stópkach.

Na początek masaż głowy


Zacznij od masażu głowy i twarzy – czubkami palców masuj skronie, skórę wokół oczu, policzki, nos.

Klatka piersiowa


Masuj klatkę piersiową od pępka w górę - dłońmi, przesuwając je jedna za drugą.

Na bolący brzuszek


Gdy już nie wiesz, co zrobić, by Twój szkrab nie płakał z powodu wzdęć i kolek, masaż może okazać się ratunkiem dla Was obojga. Mały brzuch trzeba masować w sposób okrężny, lekko uciskając (zgodnie z ruchem wskazówek zegara). Inny sposób to masaż wibracyjny (płaską dłonią).

Plecki też lubią dotyk


Plecy małego człowieka można masować w różny sposób. Jednym z nich będzie po prostu oklepywanie płaską dłonią łopatek, ramion. Inny sposób to masowanie przez przesuwanie dłoni od pośladków w górę (masujemy kręgosłup maluszka). Można również przesuwać dłonie wzdłuż kręgosłupa raz z jednej a raz z drugiej strony.
Masaż może się odbywać z przerwami na zabawę nóżkami i rączkami. Wszystkie ćwiczenia mają za zdanie wzmocnić mięśnie dzidziusia, a masaż ma zrelaksować dziecko. Po tych zabiegach, naszego maluszka czeka jeszcze przyjemna kąpiel.

Korzyści masażu:


-pobudza rozwój mózgu
-pobudza system immunologiczny
-sprzyja krążeniu, trawieniu
-stymuluje wzrost
-może łagodzić kolkę, suchość skóry
-wpływa na dobre samopoczucie maluszka
-odpręża i relaksuje

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ