Wybierz swoją kolorystykę
   
Czas przyjaźni, które pozostają niejednokrotnie na całe życie. Czas nadziei na przyszłość i młodzieńczego idealizmu. Czas beztroski z rówieśnikami, i rosnącej odpowiedzialności za swoje wybory. Szkoła średnia to także czas planowania dalszej edukacji, zawodu, konieczność odpowiedzi na to, kim będę w przyszłości. Niektóre nastolatki już wiedzą, że na pewno będą mamami.

Ciąża pojawia się czasem w momencie gdy młoda kobieta ma przed sobą szkołę i studia, ale z pomocą na pewno przyjdą dziadkowie.

Dać się ponieść uczuciomNastoletnia miłość, chociaż rzadko bywa tą ostatnią i na zawsze, jest piękna, i każda z nas wspomina z sentymentem swoje pierwsze, sercowe porywy. Nie zawsze jednak uczucie to pozostaje tak niewinne, jakim chcieliby je widzieć rodzice i wychowawcy nastolatków. Odsetek ciąży wśród nieletnich regularnie wzrasta, pomimo, wydawałoby się, większego dostępu do edukacji seksualnej i środków antykoncepcyjnych. Decyzję o podjęciu współżycia płciowego podejmują także coraz młodsze nastolatki, wzrasta także liczba partnerów seksualnych wśród uczniów szkół gimnazjalnych i średnich.

Mamo, będę mamąPoczątek może być różny – zapomnienie na szkolnej imprezie, zawracające w głowie uczucie, które nie dopuszcza do głosu rozsądku, kilka lat starszy, naciskający na współżycie chłopak – ale szok, niedowierzanie i poczucie bezradności u wszystkich bardzo młodych mam. Jeśli znalazłaś się w takiej sytuacji, po pierwsze pamiętaj, że ciąża to nie koniec świata. To naturalne, że odczuwasz strach: przed tym, co będzie, przed tym, jak to powiedzieć rodzicom, przed tym, co pomyślą sobie nauczyciele. Pamiętaj jednak, że otacza Cię naprawdę wielu ludzi, którzy chcą ci pomóc! Porozmawiaj z zaufaną osobą – jeśli boisz się reakcji rodziców, spróbuj porozmawiać z ukochaną ciocią, wyrozumiałą nauczycielką, mamą zaufanej przyjaciółki. Z pomocą dorosłej osoby rozważysz na spokojnie wszystkie opcje, i nabierzesz odwagi, żeby stawić czoło nowemu wyzwaniu.

Za młoda, żeby być babciąNastoletnia ciąża to nie tylko problem dla kontynuującej naukę przyszłej mamy, ale także ogromne wyzwanie i najważniejszy sprawdzian dla całej jej rodziny. Rodzice młodzieży na ogół nie chcą myśleć o sobie jako o potencjalnych dziadkach, więc wiadomość o tym, że to właśnie Twoja córeczka – zdolna uczennica, albo osiągający świetne wyniki w sporcie synek będą mieli własne dziecko potrafi bardzo zszokować nawet najbardziej liberalnych z nich. Jeśli twoje dziecko oznajmia Ci, że spodziewa się potomka masz prawo do wszystkich tych emocji! Nie zapominaj jednak, że to Twoja córka czy syn potrzebuje teraz całej Twojej mądrości i całego wsparcia. Musisz wiedzieć, że sam fakt, że nastolatek przełamał się i powiedział Ci o ciąży jest dla niego bardzo trudny. Postaraj się ochłonąć, i poszukać z dzieckiem najlepszego dla Was wszystkich rozwiązania.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ