Wybierz swoją kolorystykę
   
Strach przed dentystą odczuwa prawie każdy dorosły, a jak wiadomo lęk jest zaraźliwy, więc Twój maluch również może odczuwać niechęć do stomatologa. Pierwsza wizyta jest bardzo ważna, ponieważ to ona zadecyduje o nastawieniu dziecka do kolejnych spotkań.

O mleczaki dziecka warto dbać, a wizyta u dentysty nie musi być dla dziecka trudnym przeżyciem. Ważne jest to, by pierwsza wizyta u dentysty nie miała charakteru przymusowego spotkania. Najlepiej kontakt z lekarzem rozpocząć od towarzyskich wizyt, które mają na celu zaznajomienie się z praca dentysty oraz jego narzędziami. Niech maluch przyzwyczai się do nowego otoczenia i zaakceptuje inną dla niego sytuację. Podczas takiego spotkania zadaniem dentysty jest tylko zbadanie jamy ustnej. Jeśli dziecko wciąż boi się usiąść na fotelu, można je zachęcić samemu poddając się krótkiemu badaniu. Pamiętajmy, że taka wizyta ma mieć charakter kontrolny, bez bolesnego leczenia i usuwania ubytków. Dlatego im wcześniej wybierzemy się z dzieckiem do lekarza, tym większe jest prawdopodobieństwo, że nie będzie konieczne przykre leczenie. Błędne jest przekonanie, iż zębów mlecznych nie warto leczyć. Nieprzywiązywanie wagi do tych pierwszych ząbków prowadzi do wielu nieprzyjemnych następstw. Próchnica może przynieść wiele poważnych konsekwencji takich jak: stan zapalny tkanek otaczających ząbek lub obumarcie miazgi zębowej. A to powoduje kolejne, w tym przypadku już bolesne wizyty u dentysty, co odstrasza dziecko. Przedwczesna utrata mleczaków jest przyczyną zaburzenia zgryzu, które wymaga kosztownego i długotrwałego leczenia ortodontycznego. Rodzice często popełniają błąd zaprowadzając po raz pierwszy dziecko do stomatologa dopiero w momencie objawów bólowych.

Przed pierwszą wizytą u dentysty należy odpowiednio przygotować malucha. Rodzice zbyt często, zazwyczaj nieświadomie, pokazują dzieciom swoje lęki, mówiąc: „Nie bój się, nie będzie bolało” czy „Pamiętaj pan doktor nie zrobi ci krzywdy”. Takie komentarze odbierane są jako sygnał, że w gabinecie może stać się coś przykrego. Na początek wystarczy spokojnie porozmawiać z pociechą na temat tego kim jest dentysta i czym się zajmuje. Przed wizytą warto pobawić się w stomatologa np. badając jamę ustną wszystkich pluszaków. W sklepach dostępne są zabawki przeznaczone do tego typu rozrywki lub książeczki opowiadające o pracy dentysty. Dzięki temu dzieciom łatwiej będzie zaakceptować taką wizytę.

Po skończonej wizycie dobrze maluchowi wręczyć nagrodę za odwagę. Dentyści często obdarowują swoich małych pacjentów odznakami w postaci np. naklejek. Rodzicie jednak w ramach własnej nagrody mogą zabrać pociechę do zoo lub kina.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ