Wybierz swoją kolorystykę
   
Każdy rodzic po urodzeniu się dziecka stara się zapewnić mu jak najlepszą opiekę i być z nim bez przerwy. Są jednak sytuacje, których nie możemy przewidzieć, ani im zapobiec. Jedną z nich jest zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, zwany też SIDS (od angielskiego Sudden Infant Death Syndrome).

Zespół nagłej śmierci łóżeczkowej pomimo wielu badań nie został jeszcze dobrze poznany przez naukowców.

Śmierć łóżeczkowa – co to takiego?Zespół nagłej śmierci łóżeczkowej występuję w przypadku nagłej śmierci noworodka w czasie snu, bez wyraźnych przyczyn. Wielu badaczy na całym świecie usiłuje ustalić, co jest przyczyną SIDS. Na ten temat powstało już wiele hipotez. Niestety, żadna z nich nie została w sposób wystarczający potwierdzona. Szacuje się, ze około 2% zgonów niemowląt jest przez nią spowodowanych. Najczęściej występuje pomiędzy 1 a 6 miesiącem życia, a jego szczyt przypada na okres pomiędzy 2 a 4 miesiącem życia, z największym ryzykiem pod koniec 2 miesiąca. Częściej zdarza się u dzieci płci męskiej, często w okresie infekcji oraz w chłodnej porze roku. Przeprowadzone badania pokazały, że większość niemowląt, które umierają na skutek SIDS, była kładziona na brzuszku. Obserwacja ta zapoczątkowała serię kampanii na rzecz przeciwdziałania SIDS. W Polsce powstała kampania "Dobry sen - Program walki z bezdechem niemowląt". Jej celem jest poinformowanie rodziców, jak powinni postępować z dzieckiem i czego powinni się wystrzegać. Od 1992 r., kiedy AAP (American Academy of Pediatrics) opublikowała pierwsze informacje dotyczące śmierci łóżeczkowej i prawidłowej pozycji dzieci w trakcie spania, liczba przypadków SIDS do 2001 r. zmalała o połowę.

Jakie są przyczyny śmierci łóżeczkowej?Przyczyny tych zgonów nie są do końca znane. Naukowcy wskazują jednak, iż mogą to być:
- niedobór serotoniny;
- bezdech, który występuje u każdego niemowlęcia i zazwyczaj nie jest niebezpieczny, jednak jeśli się przedłuża, rodzice powinni zareagować;
- wady serca dziecka;
- ucisk tętnicy kręgowej - podczas gdy dziecko śpi na brzuszku, gdy podnosi główkę może dojść do uciśnięcia tętnicy i odcięcia dopływu krwi do mózgu;
- genetyczne podłoże tego zespołu, o czym mogą świadczyć wcześniejsze przypadki SIDS w rodzinie;
- zakażenie bakteriami np. Escherichia coli.
- dysfunkcje w budowie układu oddechowego, prowadzące do niedotlenienia organizmu;
- zaburzenia w pracy mózgu, szczególnie jego pnia, którego ośrodki są centrum reakcji na sygnały układów organizmu;
- nadprodukcja tzw. substancji przekaźnikowych (np. endorfin), których nadmierna ilość ma podobne działanie do narkotyku; w konsekwencji dochodzi więc do zatrucia.

U jakich dzieci ryzyko jest największe?


Czynnikami ryzyka są:
- młody wiek matki – poniżej 19 lat;
- wcześniejsze kilkukrotne poronienia;
- wystąpienie SIDS u rodzeństwa;
- nadużywanie narkotyków, kawy lub papierosów przez matkę;
- wcześniactwo;
- okres zimowy, – czyli czas obniżonej temperatury i zwiększonej ilości infekcji bakteryjnych;
- miękka poduszka;
- niska masa dziecka po urodzeniu;
- poród mnogi;
- nie karmienie dziecka (zwłaszcza w nocy);
- przegrzewanie lub wychładzanie dziecka w łóżeczku.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ