Wybierz swoją kolorystykę
   
Czasy gdy ciąża w dojrzałym wieku była głównie wynikiem „wpadki” to już przeszłość – dziś coraz więcej kobiet odkłada decyzję o powiększeniu rodziny, żyjąc w przeświadczeniu, że na potomstwo zawsze będzie czas. Statystyki mówią nie tylko o przesunięciu wieku, w którym kobiety rodzą swoje pierwsze dziecko, ale też o podwojeniu liczby pań, które zostają mamami ok. 40. roku życia. I choć postęp medycyny pozwala większości z nich spokojnie przetrwać okres ciąży, warto mieć świadomość zarówno zalet, jak i wad późnego macierzyństwa.

Ciąża po czterdziestce niesie ze sobą wiele podobnych dolegliwości co ciąża młodszej kobiety.

Plusy dojrzałego rodzicielstwaZ biologicznego punktu widzenia najlepszy czas na dziecko jest przed trzydziestką, nie zawsze jednak fizjologiczna gotowość do ciąży wiąże się z faktycznymi możliwościami zapewnienia dziecku optymalnych warunków rozwoju. Dwudziestokilkuletnie kobiety na ogół jeszcze się uczą lub dopiero zaczynają pracować, wiele z nich nie stać więc na dziecko, co w połączeniu ze słabą jakością usług socjalnych oferowanych młodym mamom, często skazuje je na ciągłą pomoc ze strony rodziców lub teściów. Tymczasem czterdziestolatka jest już zrealizowana zawodowo, ma ustabilizowaną sytuację w pracy oraz warunki finansowe i mieszkaniowe, pozwalające zapewnić maluszkowi dobry start w życie. Nie bez znaczenia jest też fakt, że w tym wieku kobiety zwykle bardziej mogą liczyć na pomoc partnera (ewentualnie także dorastających dzieci), a ponieważ zdążyły się już „wyszumieć”, nie mają potrzeby częstych kontaktów ze znajomymi i nie czują, żeby dziecko cokolwiek im odbierało. Są poza tym bardziej świadome zmian zachodzących w ich organizmie, mają zdrowy dystans do swej figury, a zmienione wskutek ciąży ciało nie spędza im snu z powiek, tak jak wielu młodszym kobietom. Wszystko to sprawia, że mają więcej cierpliwości, czasu i ochoty, by móc w pełni skupić się na maluszku. Małe dziecko z kolei daje nie tylko poczucie spełnienia, ale także odmładza – to zasługa m.in. hormonów ciążowych, które opóźniają menopauzę, pozytywnie wpływają na samopoczucie i wspierają witalność, niezbędną przy trudach opieki nad niemowlęciem. Warto ponadto wiedzieć, że dojrzałym kobietom częściej rodzą się bliźniaki, a także dzieci inteligentniejsze i bardziej bystre od tych, których rodzice są bardzo młodzi. To pierwsze w dużej mierze jest skutkiem sztucznego wspomagania płodności, to drugie – efektem m.in. szczególnego dbania o ciążę, a później częstszego kontaktu malca z osobami starszymi (np. starszym rodzeństwem i jego kolegami), od których może się wiele nauczyć.

Minusy odwlekania decyzji o ciążyPonieważ płodność nieubłaganie podlega zegarowi biologicznemu, szanse na bezproblemowe poczęcie po 40-stce znacząco maleją (do mniej niż 10 %). Skróceniu ulega faza dojrzewania komórki jajowej, zajście w ciążę wymaga zatem wielu prób i więcej czasu. Niekiedy w ogóle może nie dojść do jajeczkowania lub jajeczko może nie być w pełni wartościowe, co w przypadku zapłodnienia równoznaczne jest z poronieniem. Również zabiegi sztucznie wspomagające rozród są wówczas mniej skuteczne, a jeśli kobieta jest zupełnie zdrowa, to sam lęk o wciąż działający na niekorzyść czas, może uniemożliwić jej zajście w ciążę. Poza ryzykiem skazania się na bezdzietność, długie odwlekanie decyzji o ciąży kojarzy się przede wszystkim z większym prawdopodobieństwem wystąpienia u dziecka zaburzeń, takich jak m.in. zespół Downa. Przypuszcza się, że zarówno ta, jak i inne nieprawidłowości chromosomalne, mają związek ze starzeniem się komórek jajowych (każda kobieta rodzi się z pewnym ich zapasem) oraz dłuższym narażaniem ich na działanie czynników mogących prowadzić do mutacji genów. I choć ryzyko urodzenia dziecka z wadą genetyczną rzeczywiście wzrasta z wiekiem, to i tak wynosi tylko ok. 1 %, z czego ¼ takich przypadków jest skutkiem defektu w nasieniu ojca (plemniki starzeją się tak samo jak komórki jajowe i również podlegają działaniu czynników mutagennych). Inne, tzn. nie związane z chromosomami wady wrodzone, nie zależą od wieku rodziców, a wiele z nich nie wpływa znacząco na jakość życia lub może być korygowanych chirurgicznie. Pamiętać jednak należy, że dojrzały wiek wiąże się z częstszymi problemami zdrowotnymi, takimi jak nadciśnienie czy cukrzyca, a ciąża aż dwukrotnie zwiększa ryzyko ich wystąpienia. U kobiet z nadciśnieniem krew z substancjami odżywczymi wolniej dociera do dziecka (czyli opóźnione jest jego wzrastanie i rozwój), cukrzyca z kolei powoduje, że dziecko karmione zbyt „słodką” krwią mamy osiąga duże rozmiary, co może prowadzić do komplikacji przy porodzie. Sam poród u dojrzałych pań zwykle trwa dłużej, częściej wymaga ingerencji z użyciem kleszczy czy próżniociągu, najczęściej zaś kończy się cesarskim cięciem – nawet jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne i nierzadko pod presją rodzącej. Starsze matki są ponadto bardziej narażone na przedwczesny poród, na wystąpienie stanu przedrzucawkowego oraz na urodzenie martwego dziecka, a ich organizm nie tylko gorzej znosi dolegliwości ciąży (np. żylaki), ale też wolniej regeneruje się po porodzie. Kobiety te często obawiają się czy dadzą radę podołać opiece nad dzieckiem, a później nawiązać z nim dobry kontakt. Do innych wad późnego macierzyństwa zaliczyć też należy możliwość nadmiernego skoncentrowania się na maluszku i emocjonalnego uzależnienia go od siebie, a także fakt, że może on nie zdążyć poznać swoich dziadków.

Jak zwiększyć szanse na urodzenie zdrowego dziecka po 40-stce?Do macierzyństwa w tym wieku trzeba się odpowiednio przygotować, zatem jeszcze przed planowanym poczęciem rzuć palenie, odstaw alkohol i zdrowo się odżywiaj. Już wtedy możesz przyjmować kwas foliowy, który – jak wiadomo – zmniejsza ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u dziecka. W czasie ciąży zadbaj o aktywność fizyczną – dzięki temu poprawisz kondycję, dotlenisz siebie i maluszka, a także wzmocnisz układ kostno-stawowy (to szczególnie ważne, gdyż z upływem lat Twoje kości stają się słabsze, a ciąża może nasilić pewne dolegliwości, np. bóle kręgosłupa). Z drugiej strony, nawet jeśli nie czujesz się specjalnie zmęczona, wystrzegaj się przepracowywania, zwolnij tempo życia i staraj się unikać stresów. Pamiętaj, że przebieg ciąży, porodu i połogu zależy nie tyle od wieku, co od ogólnego stanu zdrowia, a prowadzenie higienicznego trybu życia jest w stanie sprawić, że stan biologiczny Twojego organizmu będzie nie gorszy niż u kobiety 25-letniej. Poza tym myśl pozytywnie, nie karm się opowieściami o złych zakończeniach i ściśle przestrzegaj zaleceń lekarza (oczywiście lepiej gdybyś wybrała specjalistę prowadzącego prywatny gabinet, do rejonowego bowiem trudno się dostać poza wyznaczonym terminem). Rozsądnie postąpisz także, jeśli zdecydujesz się na badania prenatalne – pozwalają one wykryć nie tylko nieuleczalne schorzenia genetyczne, ale także inne wady, które można leczyć już w okresie życia płodowego. Badania te nie są tak niebezpieczne jak zwykło się sądzić (powodują tylko ok. 2 % poronień), a wiedza jaką dają, w wielu przypadkach może okazać się bezcenna.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ