Wybierz swoją kolorystykę
   
Według badań przeprowadzonych przez TNS OBOP na zlecenie Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy w ramach kampanii edukacyjnej „Lepszy start dla Twojego dziecka” 10% Polaków uważa, że kobiety mogą spożywać alkohol w trakcie ciąży. Z kolei 14% badanych jest zdania, że niewielkie ilości alkoholu wypijanego przez kobietę w ciąży nie szkodzą ani jej, ani dziecku. Aż 34% Polaków deklaruje, że było świadkiem, kiedy kobieta w ciąży piła alkohol. Tymczasem nawet niewielka ilość alkoholu wypita przez ciężarną może mieć negatywne i nieodwracalne skutki dla dziecka. Niesie bowiem za sobą ryzyko, że dziecko urodzi się z Alkoholowym Zespołem Płodowym (FAS). Edukację Polaków w tym zakresie od 2008 r. prowadzi Polski Przemysł Spirytusowy w ramach cyklicznej kampanii „Lepszy start dla Twojego dziecka”. Międzynarodowa społeczność od 1999 r. w dniu 9 września obchodzi Światowy Dzień FAS, by zwrócić uwagę, że nie ma bezpiecznej ilości alkoholu, jaką może wypić kobieta w ciąży. Według badań przeprowadzonych przez TNS OBOP na zlecenie ZP PPS świadomość istnienia Alkoholowego Zespołu Płodowego (FAS) deklaruje 44% Polaków.

Alkohol w ciąży według badań pije co dziesiąta kobieta, a ryzyko związane ze zdrowiem dziecka jest bardzo duże. Z kolei badanie wśród kobiet w ciąży przeprowadzone przez TNS OBOP na zlecenie Polskiego Przemysłu Spirytusowego na przełomie września i października 2009 r. pokazuje, że alkohol pije co dziesiąta ciężarna. Najczęściej sięgają one po wino (46%) i piwo (41%), rzadziej wódkę (8%) lub inne alkohole (16%). Badane były zdania, że kobiety w ciąży najczęściej piją dla towarzystwa (37%) lub po prostu dla przyjemności (35%), czasem dlatego, że są częstowane (13%) lub z głupoty (3%). Najczęściej wymienianym miejscem spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży są przyjęcia domowe (64%), rzadziej, zdaniem kobiet w ciąży, ma to miejsce „na mieście” – w pubach, restauracjach czy kawiarniach (14%) lub w wyniku podpijania alkoholu z kieliszka partnera (9%), sporadycznie pojawiały się opinie, że kobiety w ciąży piją w samotności (4%).

Alkohol niezależnie od formy, w jakiej jest spożywany przez kobietę w ciąży, bez przeszkód trafia w takich samych ilościach do krwioobiegu dziecka i jest dużym zagrożeniem dla jego życia i zdrowia, gdyż rozwijające się w łonie matki dziecko nie ma jeszcze wykształconych enzymów umożliwiających eliminację alkoholu. Picie alkoholu w ciąży zwiększa ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu, zahamowania wzrostu płodu, wystąpienia wad wrodzonych. Stwierdzone zostało występowanie Alkoholowego Zespołu Płodowego FAS, czyli zespołu zaburzeń fizycznych i umysłowych u dziecka, które są efektem spożywania przez ciężarną alkoholu. Dzieci obarczone FAS od początku swojego życia skazane są na problemy zdrowotne. Szczególnie wrażliwy na wpływ alkoholu jest mózg, który może zostać uszkodzony już w łonie matki, ale zagrożenie istnieje dla wszystkich komórek i narządów dziecka.

- Fakt zdiagnozowania Alkoholowego Zespołu Płodowego i coroczne obchodzenie Światowego Dnia FAS w dniu 9 września świadczy, jak istotny dla zdrowia i prawidłowego rozwoju dziecka jest kwestia abstynencji w trakcie ciąży. Zawarte w tej dacie dwie dziewiątki symbolizują 9 miesięcy ciąży i mają za zadanie w tym szczególnym dniu dodatkowo przypominać kobietom i w ogóle społeczeństwom w różnych krajach o konieczności zachowania całkowitej wstrzemięźliwości od alkoholu w trakcie ciąży. Jest to wyrazem miłości przyszłej mamy do swojego dziecka. O tak wiele spraw zabiegają rodzicie w trakcie ciąży, by dziecko mogło czuć się bezpiecznie przychodząc na świat. A abstynencja w trakcie ciąży powinna być podstawą, która ma umożliwić dziecku lepszy start w życie. Pijąc nawet najmniejszą ilość niskoprocentowego alkoholu w trakcie ciąży trzeba mieć świadomość ryzyka wystąpienia u dziecka FAS, z którego nie ma możliwości całkowego wyleczenia. Może się więc okazać, że z powodu nieświadomości czy głupoty przyszłej mamy dziecko będzie musiało całe życie zmagać się z licznymi problemami, które spowoduje zdawałoby się bezpieczna lampka wina czy niewinne piwo lub drink. Dla chwili przyjemności czy miłego towarzystwa nie warto ryzykować szczęściem i zdrowiem własnego dziecka. Okres oczekiwania na nowe życie to wyjątkowy czas więc i kobiety, i otoczenie przyszłych matek muszą nauczyć się go szanować – komentuje Leokadia Jędrzejewska, konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego.


eMaluszki.pl objęły patronatem akcję promującą wśród kobiet pełną abstynencję od alkoholu w trakcie ciąży. Aplikacja facebookowa „W ciąży nie piję!”, dostępna pod tym adresem: link do aplikacji, to zbiór filmów wideo obrazujących negatywne dla płodu skutki spożywania alkoholu. Aby wesprzeć fundację FASTRYGA wystarczy wysłać krótki filmik o skutkach spożywania alkoholu znajomym, a za każde zaproszenie Kampania Piwowarska przekaże 0,02 zł na konto fundacji.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ