Wybierz swoją kolorystykę
   
Decyzji o kupnie psa lub kota towarzyszy często wiele pytań i wątpliwości. Z jednej strony zewsząd słyszy się o tym, że posiadanie czworonoga może mieć dobry wpływ na wychowanie dziecka i sprawi, iż szybciej nauczy się ono odpowiedzialności. Rodziców przekonuje również argument o tym, że piesek czy kotek będzie świetnym towarzyszem zabaw i pomoże zagospodarować czas naszego maluszka. Obawy jednak wciąż pozostają: czy pojawienie się w domu zwierzątka nie spowoduje u dziecka problemów zdrowotnych i czy na pewno podołamy wszystkim obowiązkom związanym z przyjęciem pod nasz dach nowego członka rodziny?

Pies dla dziecka lub inne zwierzę może nauczyć dziecko odpowiedzialności i wyrażania uczuć. Przed podjęciem tej ważnej decyzji musimy zastanowić się, czy my sami na pewno jesteśmy gotowi, by wziąć na siebie odpowiedzialność za czworonoga. Nie ma się co oszukiwać - nawet jeśli będziemy rzetelnie uczyć dziecko opieki nad psem czy kotem, większość obowiązków i tak pozostanie na naszej głowie. Jeśli nie przepadamy za zwierzętami, na samą myśl o porannych spacerach dostajemy gęsiej skórki, a do tego czujemy, że i bez czworonoga mamy wystarczająco dużo obowiązków, lepiej odpuścić sobie na razie przyjmowanie nowego członka rodziny pod nasz dach.

Wiele plusówKontakt ze zwierzęciem może przynieść dziecku wiele korzyści. Przede wszystkim uczy je wyrażania uczuć i emocji, zwiększa jego wrażliwość i sprawia, że staje się bardziej towarzyskie. Jeśli będziemy konsekwentni, stanie się również doskonałą lekcją odpowiedzialności. Nie ograniczajmy kontaktu dziecka ze zwierzęciem tylko do przyjemnych aktywności i zabawy, pokażmy mu, że związane jest to również z obowiązkami, spacerami, wizytami u weterynarza, kąpaniem czy podawaniem jedzenia.

Dbaj o zdrowie rodzinyRodzice często obawiają się chorób związanych ze zwierzętami. Problem pojawia się, gdy nasze dziecko jest alergikiem, jeżeli jednak nie ma powodów do niepokoju, przy zachowaniu podstawowych zasad higieny, wspólne mieszkanie z czworonogiem nie powinno sprawiać większych kłopotów. Przede wszystkim konsultujmy się często z weterynarzem, upewnijmy się, czy nasze zwierzątko nie ma żadnych pasożytów, pilnujmy terminów odrobaczania i poszczególnych szczepień. Nie pozwalajmy dziecku całować pupila, zwłaszcza w okolicach nosa i pyska. Nauczmy naszego malucha, by po zabawie z czworonogiem mył ręce, zwłaszcza przed posiłkiem. Jeśli zdarzy się nieszczęście i nasze zwierzątko zachoruje lub przytrafi mu się jakaś infekcja, nie zwlekajmy z wizytą u weterynarza i odseparujmy je od dziecka do czasu, aż całkowicie nie wyzdrowieje.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ