Wybierz swoją kolorystykę
   
Dowiedziałeś się, że po raz pierwszy zostaniesz ojcem? Pewnie czujesz się z tym trochę nieswojo. Ale czas wziąć się w garść i stawić czoło nowemu wyzwaniu. Uwierz, że jesteś w stanie świetnie sobie z nim poradzić!

Tata jest bardzo ważną osobą dla dziecka, powinien być obecny w jego życiu w takim stopniu jak mama.

Po prostu bądź


Nieważne, czy jesteś w związku z matką swojego dziecka, czy nie. Nieważne, czy planowałeś z nią spędzić życie, czy też nie. Nieistotne także, jak właściwie potoczy się wasz związek, bo jest coś, co swoją wagą najpewniej przyćmi te rozważania. Wkrótce na świat przyjdzie twój potomek i masz zarówno prawo, jak i obowiązek, wziąć za niego odpowiedzialność. Najgorszą rzeczą, jaką mógłbyś w tym momencie zrobić, to ucieczka od roli ojca, w jakiej przyszło Ci, zaplanowanie bądź nie, wziąć udział. Bycie tatą może być niezwykłym dla Ciebie doświadczeniem, nieporównywalnym z żadnym innym, więc nie warto z niego rezygnować! Twój maluszek będzie Ciebie bardzo potrzebował…

Początki bywają trudne


Pierwsze dni życia Twojego maleństwa mogą być dla Ciebie trudne. Opieka i pielęgnacja noworodka wymaga wysiłku, cierpliwości i pewnego wyczucia. Nawiązanie kontaktu z maluszkiem może Cię nieco paraliżować. To przecież takie maleństwo, że wydaje się, iż tak łatwo jest mu zrobić krzywdę, wystarczy tylko źle go złapać. Ale ten strach nie powinien Cię zniechęcić do opieki nad Twoją pociechą. Nie bój się przyznać do swojej nieporadności w pielęgnacji dziecka i poproś jego matkę o kilka rad: o to jak trzymać dzidziusia, jak przewijać, na co zwracać uwagę, opiekując się nim. Nie musisz tego wszystkiego wiedzieć wcześniej, ale możesz się tego nauczyć. Zobaczysz, że czas spędzony z Twoim dzieckiem okaże się dla Ciebie naprawdę wartościowy i ciekawy, a przy tym Twoja osoba stanie się nieocenioną pomocą dla jego mamy, która w tych pierwszych dniach po porodzie takiej pomocy bardzo potrzebuje.

Tata od wszystkiegoKiedy Twoja pociecha będzie mieć już kilkanaście miesięcy, zabawa z nią będzie Ci sprawiać jeszcze więcej radości. Codzienne przebywanie z maluchem pozwoli Ci na uważne śledzenie jego rozwoju, na obserwowanie tego, jak zdobywa nowe umiejętności i coraz lepiej potrafi się z Tobą porozumieć. Co więcej, zauważysz, że część z nich nabyło właśnie dzięki Tobie! W pierwszych miesiącach i latach dziecko chłonie bardzo szybko wiedzę, nabywa umiejętności i stale się rozwija. Dlatego też tak warto spędzać z dzieckiem naprawdę dużo czasu. Dzieci uwielbiają swoich tatusiów, którzy chętnie się z nimi bawią, którzy są twórczy w organizowaniu im czasu, zabierają na aktywne spacery i po prostu się nimi zajmują. To nie znaczy jednak, że tylko na tym polega Twoja rola. Nie może być przecież tak, że mama jest od przestrzegania planu dnia, zasad i czynności pielęgnacyjnych, a Ty jesteś od zabawy. Pamiętaj, że w sposobie wychowywania dziecka powinniście być zgodni, a przynajmniej powinniście obrać jednolite stanowisko, idąc z pewnością w wielu sprawach na kompromis. Niech dziecko ma świadomość, że tego, czego nie pozwala mama, nie można też zrobić przy tacie pod jej nieobecność. Jednolite i jasne zasady postępowania przysporzą dziecku mniej problemów w ich przyswajaniu, łatwiej mu będzie ich przestrzegać.

Wyraź to!Jest jeszcze coś ważnego, o czym warto pamiętać - wyrażanie uczuć. Uczuciowość nie musi być niemęska. Nie bój się zatem powiedzieć swojemu maluszkowi, jak bardzo jest dla Ciebie ważny, jak bardzo go kochasz i jesteś z niego dumny. Nie będziesz musiał długo czekać, by usłyszeć to samo od swojej pociechy. A to będzie naprawdę wspaniałe uczucie…

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ