Wybierz swoją kolorystykę
   
Zapalenie spojówek u dzieci to najczęściej występujące schorzenie okulistyczne. Zapalenie spojówek to najczęściej spotykany problem okulistyczny u dzieci. Mimo że rodzajów tego nieprzyjemnego schorzenia jest kilka, możemy mieć pewność, że jeśli w porę zareagujemy na infekcję i odpowiednio ją zaleczymy, naszemu dziecku nie będzie zagrażać żadne niebezpieczeństwo.

Najczęstsze typy zapalenia spojówek to zapalenie o typie infekcyjnym i nieinfekcyjnym (wywołanym najczęściej przez alergię). Wśród zapaleń spojówek infekcyjnych najczęściej grożą naszemu dziecku bakteryjne i wirusowe. Pamiętajmy, że wirusowa odmiana choroby jest bardzo zakaźna, dlatego miejmy się na baczności szczególnie w okresie letnim, gdy dziecko spędza dużo czasu na powietrzu i w towarzystwie rówieśników. Dbajmy o zachowanie zasad higieny i nauczmy dziecko dobrego nawyku mycia rąk. Chrońmy też malucha przed zbyt długim wystawianiem na światło słoneczne i zaopatrzmy go w odpowiednie okulary ochronne.

Objawy zapalenia spojówek różnią się w zależności od typu schorzenia, jednak do najczęstszych należą:


- łzawienie
- kłucie i pieczenie w oku
- wydzielina ropna, sklejone oczka po przebudzeniu
- nadwrażliwość na światło
- częste pocieranie powiek przez dziecko
- ciężkie, spuchnięte powieki

Przy nieinfekcyjnym zapaleniu spojówek najlepszym lekarstwem będzie przemywanie oczka solą fizjologiczną. Pamiętajmy przy tym o częstym zmienianiu wacików, których używamy i o tym, by przemywać oko od zewnątrz do wewnątrz. Pomogą również okładu z rumianku, uważajmy jednak, by nie wywołały one podrażnienia skóry. Jeśli mamy obawy, że choroba naszego malucha może okazać się poważniejsza, a objawy nasilają się, udajmy się bezzwłocznie do okulisty. Pamiętajmy, że nieleczone zapalenie spojówek może stać się przyczyną wielu przykrych konsekwencji, dlatego zadbajmy o to, by w porę je wyleczyć.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ