Wybierz swoją kolorystykę
   

Wielkim wydarzeniem rodzinnym jest uroczystość Chrztu Świętego. W życiu chrześcijańskim, to moment wstąpienia dziecka do Kościoła i zobowiązanie się (rodziców i chrzestnych) do wychowywania maluszka w wierze.Wychowanie dziecka w wierze chrześcijańskiej to zobowiązanie dla rodziców i chrzestnych. Zanim nadejdzie wielki dzień Chrztu, trzeba wiele spraw przemyśleć i wcześniej zaplanować. W końcu to ważny dzień dla całej Waszej rodziny a zwłaszcza dla najmłodszego jej członka.

Wizyta w parafiiJedną z najważniejszych rzeczy jest ustalenie terminu uroczystości. Warto się zastanowić czy wolicie ochrzcić maleństwo kilkutygodniowe czy może jak maluszek już troszkę podrośnie?
Gdy już ustalicie datę Chrztu, musicie udać się do swojej parafii. Tam uzyskacie szczegółowe informacje, jakie są wymagania wobec rodziców i wybranych przez Was rodziców chrzestnych. Zazwyczaj potrzebne są następujące dokumenty:
- akt ślubu rodziców
- akt urodzenia dziecka
- zaświadczenia chrzestnych, że spełniają wymagania stawiane przez Kościół
- karteczki zaświadczające o odbytej spowiedzi przez rodziców oraz chrzestnych.

W parafii możecie również uzyskać informację, czy w wybrany przez Was dzień jest możliwość ochrzczenia maluszka. Chrzty organizowane są w niedziele przez cały rok, jednak niektóre parafie wyznaczają na tę uroczystość, przykładowo, trzecią niedziele miesiąca.

Rodzice chrzestniDecydując się na ochrzczenie malucha, musicie dokonać wyboru rodziców chrzestnych dla swojego szkraba. Muszą to być osoby pełnoletnie, po bierzmowaniu. Powinni być wierzący i praktykujący. Stan cywilny nie gra roli. Dobrze by było, aby rodzice chrzestni nie mieszkali daleko od Was. Wtedy będą mogli brać czynny udział w wychowywaniu Waszej pociechy, a tym samym będą w stanie spełniać obowiązki jakie na nich nałożył Kościół.

PrzygotowaniaNa kilka dni przed uroczystością Chrztu Świętego, dla rodziców oraz chrzestnych organizowane są w parafiach spotkania, na których ksiądz przygotowuje wszystkich uczestników zajęć do Sakramentu. Opisuje przebieg uroczystości oraz czynności, które wykonują rodzice (np. kiedy mają zdjąć czapeczkę dziecku) oraz chrzestni (kiedy chrzestny zapala świecę), a także jak należy odpowiadać na słowa kapłana.

Strój dla maluszkaW zależności od terminu, w jakim będziecie chcieli ochrzcić dziecko, trzeba wybrać odpowiednie dla niego ubranko. Oferta strojów do chrztu jest dość duża, jednak może się okazać, że nie do końca zgodna z Waszymi oczekiwaniami (gdy szukacie prostych i eleganckich strojów). Warto wtedy poszukać czegoś innego w internecie, co bardziej Wam się spodoba. Ubranko na tę uroczystość to niekiedy spory wydatek (ceny są różne – za komplet łącznie z bucikami i czapeczką trzeba liczyć od 100 zł wzwyż).
Chrzest to ważny dzień dla Was, więc warto to podkreślić uroczystym strojem, ale jednocześnie wygodnym dla dziecka. Dlatego przy wyborze stroju dla malucha kierujcie się przede wszystkim wygodą i komfortem bohatera uroczystości.

Dla dziewczynek na letnie dni najlepsze są tuniczki ze spodenkami lub sukieneczki z haftowanej bawełny. Doskonałe na lato są również stroje z lnu. Nieco droższe i bardziej eleganckie są sukieneczki wykonane są z tafty, tiulu, organdyny czy atłasu. Jednak nim kupicie satynową sukienkę z falbankami, zastanówcie się czy warto kupować takie ubranko na jeden raz. Dodatkowo ważne są buciki – szczególnie, gdy chrzcicie dziecko, które już chodzi samodzielnie (u noworodka służą bardziej za ozdobę i okrycie małych stópek).

Dla chłopców dostępne są komplety dwuczęściowe, czasami trzyczęściowe (z kamizelką). Ubranka dla chłopczyka zazwyczaj są lniane, bawełniane lub z dzianiny.

Na chłodniejsze miesiące oferowane są ubranka welurowe. Do chrztu sprzedawane są stroje w kolorze białym - i te nadal dominują, choć możecie kupić również ubranka kremowe, często z dodatkami niebieskimi lub różowymi.

Uwaga! Oprócz uroczystego ubranka, należy również kupić świecę i białą szatę. Niestety często z pośpiechu rodzice zapominają o tych dwóch ważnych rzeczach.

W domu czy w restauracji?Musicie przemyśleć czy uroczystość dla rodziny zorganizujecie w lokalu czy w domu. W polskiej tradycji z okazji chrztu wydaje się uroczysty obiad dla rodziny. Najłatwiej zorganizować uroczystość w lokalu, wtedy omijają Was przygotowania, sprzątanie i możecie zająć się tylko bohaterem tego dnia – Waszym maluszkiem.
W całym zamieszaniu trzeba pamiętać, że najważniejsze jest dziecko i zadbanie o jego wszystkie potrzeby. Dlatego postarajcie się aby pełen wrażeń dzień, nie zrobił zbyt dużego zamieszania w rytmie dnia Waszego maluszka.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ