Wybierz swoją kolorystykę
   

Nauka savoir-vivre’u to inwestycja w przyszłość dziecka. Uczy się ono prawidłowych zasad postępowania, zwrotów grzecznościowych, manier przy stole. Warto zatem zacząć tą naukę bardzo wcześnie, by mieć pewność, że podczas rodzinnych uroczystości, wyjazdów na kolonie czy zabawy z kolegami nasze dziecko zachowa się właściwie.Trzylatek obserwując zachowanie rodziców będzie szybko uczył się dobrych manier.

PoczątekPsycholodzy radzą, by lekcje dobrych manier zacząć jak najwcześniej. Wtedy staną się one nawykiem, nad którym nie trzeba się zbyt długo zastanawiać. Niestety, dziecku nie uda się wpoić zasad savoir-vivru np. w przeddzień wyjazdu do babci albo pięć minut przed ważną wizytą. Jest to proces rozpisany na wiele lat. Od staranności rodziców zależy, czy mały człowiek w przyszłości będzie umiał zachować się w towarzystwie elegancko i we właściwy sposób. Dobrze wiemy, że w kontaktach międzyludzkich najważniejsze jest pierwsze wrażenie. Ucząc dziecko dobrych manier sprawiasz, że w przyszłości będzie lepiej postrzegane przez innych i, co za tym idzie, łatwiej będzie mu nawiązywać znajomości i przyjaźnie, a nauczyciele czy pracodawcy będą mieli o nim dobre zdanie. Nie jest tajemnicą, że dziecko najwięcej uczy się poprzez obserwacje i naśladownictwo. Ważne jest więc, aby rodzice przestrzegali zasad dobrych manier. To z nimi maluch spędza sporo czasu, patrzy i mimowolnie się uczy. Kiedy rodzice są uprzejmi względem siebie i innych malec zaczyna powielać to zachowanie. Używaj zatem zwrotów grzecznościowych także w stosunku do dziecka. Zawsze dziękuj za najdrobniejszą nawet pomoc. Tłumacz dziecku swoje zachowania. Powiedz, że przytrzymałaś drzwi sąsiadce, by tej łatwiej było wnieść zakupy. Wyjaśnij, dlaczego w autobusie trzeba ustąpić miejsca starszym osobom.

Przy stoleNaukę ładnego zachowania się przy stole zaczynamy, gdy dziecko podejmuje pierwsze próby samodzielnego jedzenia. Będzie ono obserwować starszych i naśladować ich zachowanie. Zobaczy, że brudną buzię wyciera się serwetką, a ziemniaki nabiera z półmiska łyżką, nie rączką. Dziecko powinno nauczyć się prawidłowo trzymać sztućce, powinno wiedzieć, że nie należy mlaskać i pić głośno napojów. W nadarzającej się sytuacji dziecko może towarzyszyć nam w nakrywaniu do stołu i próbować samodzielnie nakładać posiłek. Dobre maniery to także właściwa postawa przy stole, skupienie się na jednej czynności - jeśli jemy, to nie bawimy się, nie czytamy, nie huśtamy na krześle, nie rozmawiamy, nie przeszkadzamy innym w spożywaniu posiłku.

Zwroty grzecznościoweNależy pamiętać, że nauka dobrych manier wiąże się z  wytrwałością i ciągłymi ćwiczeniami. O używaniu zwrotów grzecznościowych trzeba dziecku cały czas przypominać, by nabrało pewności, że są one ważne i potrzebne w życiu. Ich używanie powinno stać się nawykiem. Dziecko lubi dużo wiedzieć, tłumaczmy mu więc, w jakim celu coś robimy, dlaczego gdy chcemy być grzeczni i dobrze się zachowywać, używamy określonych zwrotów. Warto wytłumaczyć dziecku, dlaczego do nieznajomych mówimy Pan/Pani i jak okazywać takim ludziom szacunek, by w zamian również go otrzymać. Ważne są również przywitania i pożegnania – dziecko zapewne nie wie, dlaczego starszym osobom mówimy dzień dobry a tym młodszym, które lepiej znamy jedynie cześć. Naszym zadaniem jest opowiedzieć o tym maluchowi.

Proszę, dziękuję, przepraszamDziecko najszybciej uczy się słów, które często słyszy. Jeśli rodzice dziękują dziecku za każdą przysługę, ono również zacznie szybko używać tego słowa. Dobrze, gdy tak samo jak do siebie starsi odnoszą się też do małego dziecka i traktują je poważnie. Ważne jest zatem, aby i ono pamiętało o zasadach dobrych manier i o byciu miłym i uprzejmym na co dzień. Wytłumacz dziecku, że to miłe, gdy ktoś podziękuje mu za ciężko wykonaną pracę.

Rodzicom, którzy chcieliby w przystępny sposób przekazać dzieciom zasady dobrego zachowania, eMaluszki polecają książkę "Ale plama! czyli dobre maniery i domowe afery" wydaną nakładem Wydawnictwa Zielona Sowa. Recenzję książki możecie przeczytać w naszym dziale "Recenzje książek".

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ