Wybierz swoją kolorystykę
   
Leki przyjmowane przez kobietę w ciąży, także te bez recepty, wpływają na jej organizm, a co za tym idzie – na zdrowie płodu. Warto więc zastanowić się dwa razy, czy lek który chcemy zażyć, jest niezbędny, a najlepiej skonsultować ten wybór z lekarzem.

Leki w ciąży można zażywać pod warunkiem, że należą do bezpiecznych. Szkodliwość leków nie jest taka sama podczas wszystkich miesięcy ciąży. Wrażliwość płodu na przyjmowanie przez mamę leków zależy od wielu czynników, między innymi: wielkości powierzchni łożyska, grubości błony kosmówkowej czy stopnia ukrwienia łożyska.
Najniebezpieczniejsze dla ciąży jest przyjmowanie leków w pierwszych dwunastu tygodniach jej trwania. Mogą one zakłócić proces tworzenia się narządów i tkanek u nienarodzonego dziecka. Znane są w historii medycyny przypadki, gdy stosowanie leków niezwykle negatywnie wpłynęło na przebieg ciąży. Najbardziej okrutnym przykładem jest stosowanie przez kobiety leku o nazwie Talidomid – miał on działanie usypiające i przeciwbólowe i był szczególnie polecany kobietom w ciąży. Pod koniec 1960 roku wykryto jego mutagenne działanie, a jego ofiarami zostało 15 000 ludzkich płodów, z czego każdy posiadał ciężkie deformacje ciała.

Klasyfikacja wg. WHOProblem stosowania leków w ciąży jest na tyle duży, że zainteresowała się nim Światowa Organizacja Zdrowa (WHO – Word Health Organization), która dokonała klasyfikacji leków, pod kątem ich szkodliwości stosowania w czasie ciąży. Klasyfikacja ta nazwana została FDA ( jest to skrót od Food and Drug Administration, czyli Agencji ds. Żywności i Leków), i dzieli leki na pięć grup:

Kategoria A

– są to leki nieszkodliwe, najczęściej roślinne. Nie wykazują one negatywnego wpływu na płód,

Kategoria B

- badania na zwierzętach wykazały ich szkodliwy wpływ na płód, jednak u ludzi nie zaobserwowano takiej zależności. Lekarze przepisują te leki tylko w wyjątkowych sytuacjach, kobiety w żadnym przypadku nie powinny przyjmować  ich samowolnie,

Kategoria C

- badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne (wady w rozwoju płodu) lub zabójcze, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi,

Kategoria D

- to leki, o których wiadomo na podstawie wcześniejszych obserwacji, że wykazują na zagrożenie dla płodu. Stosowanie takiego leku podczas ciąży jest dopuszczone jedynie w sytuacji, gdy jest to bezwzględnie konieczne ze względu na dobro matki, a podanie bezpieczniejszego alternatywnego leku jest niemożliwe,

Kategoria X

- do tej kategorii zaliczamy wyłącznie leki zdecydowanie niebezpieczne dla płodu, co wykazały zarówno testy na zwierzętach, jak i obserwacje u ludzi. Podawanie tych leków ciężarnym jest niedopuszczalne.

Warto tutaj wspomnieć, że zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, każde opakowanie leku powinno być zaopatrzone w ulotkę, określającą w sposób dokładny szkodliwość danego leku dla kobiet w ciąży i tych karmiących piersią.

Bezpieczne lekiAby rozwiać wątpliwości Pań oczekujących dziecka, z całą pewnością do kategorii A można zaliczyć leki:
- melisę i Neospasminę, Validol (mają działanie uspokajające),
- preparaty magnezowe i wapniowe,
- w niewielkich dawkach witaminy z grupy B i C,
- kwas foliowy,
- leki na zgagę (np. Rennie, Maalox, Alugastrin, Espumisan),
- preparaty ziołowe (np. Pyrosal, syrop prawoślazowy, kwiat lipy, kwiat bzu czarnego),
- leki na hemoroidy ( np. Preparation H)
- preparaty odkażające drogi moczowe ( np. Urosept, Fitolizyna),
- leki homeopatyczne,
- od drogiego trymestru ciąży i wyłącznie w małych dawkach – Paracetamol

Należy zatem pamiętać, że podczas ciąży najważniejszy jest zdrowy rozsądek przyszłej mamy i skonsultowanie wszelkich wątpliwości z lekarzem prowadzącym ciążę.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ