Wybierz swoją kolorystykę
   
Nadchodzi lato a Ty planujesz spędzić wakacje za granicą. Jednak nim nadejdzie czas wygrzewania się na słońcu i robienia babek z piasku powinnaś przygotować się do wyjazdu od strony formalnej – Twoje dziecko musi mieć paszport.

Paszport dla dziecka jest wymogiem formalnym jeśli chcemy jechać na wakacje z dzieckiem.

Po pierwsze:Należy udać się do biura paszportowego, by pobrać druk wniosku o wydanie paszportu oraz odpisać numer konta, na które należy wpłacić określoną kwotę (za dziecko, które nie ukończyło 7 lat obowiązuje opłata 30 zł)

Uwaga!Biura paszportowe znajdują się w stolicach województw i ich delegaturach.

Po drugie:Do paszportu potrzebne są 2 zdjęcia o wymiarach 35x45 mm wykonane na jasnym tle, gdzie Twoja pociecha ma zamknięte usta, szeroko otwarte oczy, patrzy na wprost i nie może mieć nakrycia głowy. Zdjęcia mają być wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Jeśli wybierasz się z niemowlakiem do fotografa, wybierz takie studio, w którym panuje przyjazna atmosfera i obsługa ma dobre podejście do dziecka i przede wszystkim, profesjonalne.
Pamiętaj, że niemowlęta bardzo się zmieniają i mogą w dniu wyjazdu wyglądać troszkę inaczej niż na zdjęciu, które zrobiłaś zaledwie kilka miesięcy wcześniej. Dlatego rodzice, którzy zaplanowali wyjazd przykładowo z półroczną pociechą, powinni zrobić jej zdjęcie około 1,5 miesiąca przed wyjazdem.

W punkcie paszportowym składasz dokumenty takie jak:-2 fotografie dziecka
-wniosek o wydanie paszportu wypełniony drukowanymi literami
-odpis skrócony aktu urodzenia
-dowód opłaty paszportowej
-pisemna zgoda obojga rodziców o wydanie paszportu (obecność rodziców z dowodami osobistymi – obowiązkowa)

Uwaga!

Musisz wiedzieć, że paszport dla Twojego dziecka ważny jest przez określony czas, dlatego nazywany jest paszportem tymczasowym. Przy składaniu dokumentów rodzice muszą być razem z dzieckiem, dla którego ubiegają się o wydanie paszportu. Urzędnik musi porównać wygląd dziecka przyprowadzonego do biura paszportowego z tym na składanych fotografiach.

Na wydanie paszportu czeka się około 30 dni od dnia złożenia wszystkich wymaganych dokumentów. Dlatego nie zostawiaj tej sprawy na ostatnią chwilę.

W przypadku zawieszenia władzy rodzicielskiej jednego z rodziców potrzebne jest orzeczenie sądu.
Jeśli niemożliwe jest uzyskanie zgody drugiego rodzica należy dołączyć pisemną zgodę na wydanie paszportu poświadczoną przez notariusza lub organ paszportowy.

Cenne wskazówki:Jeśli wybierasz się ze swoim maluszkiem do punktu paszportowego, zabierz ze sobą: zabawki, picie i coś do przegryzienia dla dziecka oraz pieluszki na zmianę. Musisz być przygotowana, że cała procedura może potrwać długo, dlatego warto dobrze się zaopatrzyć, by uniknąć nerwów, przykrych niespodzianek i zapewnić dziecku atrakcje (szczególnie, gdy nasz maluch skończył już roczek zaczyna chodzić i wszystkim się interesuje).

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ