Wybierz swoją kolorystykę
   
Jeśli wyniki Twoich badań krwi wykazały anemię, nie popadaj w panikę. Nie oznacza to bowiem, że nie dbasz o siebie. Niedokrwistość często dotyka przyszłe mamy. Trzeba ją jednak leczyć, gdyż żelazo jest potrzebne Tobie i rozwijającemu się maluchowi.

Pojawiająca się anemia w ciąży jest najczęściej związana z niedoborem żelaza. Niedokrwistość, czyli anemia to choroba objawiająca się obniżeniem poziomu hemoglobiny (nośnika tlenu) i erytrocytów (czerwonych krwinek) we krwi. Jej najczęstszą przyczyną są niedobory witamin i mikroelementów (żelaza, kwasu foliowego, witaminy B12, miedzi), krwotoki, zaburzenia produkcji i żywotności erytrocytów.
Niedokrwistość w ciąży spowodowana jest zazwyczaj niedoborem żelaza, który najczęściej związany jest z przyjmowaniem za małej ilości żelaza w diecie, zaburzeniami wchłaniania żelaza z układu pokarmowego lub - w zaawansowanej ciąży - krwawieniem z hemoroidów (żylaków odbytu).

RozpoznanieAnemię u przyszłej mamy stwierdza się wtedy, gdy poziom hemoglobiny spada poniżej 10 g/dl lub gdy hematokryt (stosunek objętości erytrocytów do objętości krwi) spada poniżej 30%. Natomiast objętość czerwonej krwinki może pomóc w odkryciu przyczyny niedokrwistości: mała wskazuje na niedobór żelaza, duża na niedobór witaminy B12 lub kwasu foliowego. Podstawą diagnozy jest często wykonywana w ciąży morfologia.

ObjawyNiedokrwistość w początkowej fazie objawia się ogólnym osłabieniem, męczliwością, bólami i zawrotami głowy, pogorszeniem koncentracji i pamięci, łamliwością paznokci, wypadaniem włosów, problemami z połykaniem, pieczeniem języka. Ciężka anemia objawia się dusznościami po każdym wysiłku, bladą skórą i śluzówkami, przyspieszonym tętnem, niedociśnieniem, bólami brzucha, żółtaczką , zaburzeniami czucia i widzenia, drętwieniem kończyn. Ciężka anemia jest zagrożeniem dla maluszka. Może zaburzać proces zagnieżdżania się zarodka w macicy, może być przyczyną poronienia lub przedwczesnego porodu, może być przyczyną jego wad rozwojowych płodu lub hamować wzrost dziecka.

LeczenieNiedokrwistość niedoborową leczy się, podając preparaty żelaza, witaminy B12 lub kwasu foliowego doustnie w łagodnym przebiegu albo dożylnie (żelazo), domięśniowo (witamina B12) w ciężkim przebiegu choroby. Bardzo rzadko konieczna jest transfuzja, najczęściej w wyniku krwotoku.
Preparaty żelaza przyjmuje się na godzinę przez jedzeniem, popijając wodą. Podczas intensywnej kuracji mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego (np. mdłości), należy wtedy skonsultować się lekarzem.

ZapobieganieZapobieganie niedokrwistości to przede wszystkim odpowiednia dieta, składająca się z produktów bogatych w żelazo (wołowina, jagnięcina, drób, tłuste ryby, warzywa ciemnozielone, warzywa strączkowe, chleb pełnoziarnisty, owoce suszone) i kwas foliowy (sałata, szpinak, kapusta, brokuły, szparagi, kalafiory, brukselka, pomidory, groch, fasola, soczewica, soja, buraki, orzechy, słonecznik, drożdże piwne, wątroba, żółtko jajka, pszenica, pomarańcze, banany, awokado). Obie substancje lepiej wchłaniają się w towarzystwie witaminy C, dlatego do diety warto włączyć cytrusy, kiwi, jagody, paprykę i ziemniaki.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ