Wybierz swoją kolorystykę
   
Masz mdłości, wahania nastrojów, zawroty głowy a Twoja partnerka jest w ciąży? Prawdopodobnie przechodzisz tzw. zespół wylęgania.

Ciąża partnerki może wywoływać u przyszłych ojców objawy podobne do ciąży - to zespół wylęgania. Już w starożytności zaobserwowano, iż część mężczyzn – mężów ciężarnych kobiet – zmienia swoje zachowania na czas oczekiwania na dziecko. Z tego okresu zachowały się informacje, iż mężczyźni cierpieli np. na bóle w dole brzucha. W połowie XX wieku psycholodzy rozpoczęli intensywne obserwowanie tego zjawiska. Wyniki badań wskazują, iż 10-25 procent przyszłych ojców przechodzi zespół wylęgania. Można u nich zauważyć typowe dolegliwości kobiet ciężarnych: mdłości, bóle i zawroty głowy, huśtawki nastrojów, wahania apetytu a nawet zachcianki pokarmowe! Pojawiają się one zwykle w trzecim miesiącu ciąży partnerki i potem powracają przed porodem.

Współcześni naukowcy mają kilka teorii na wytłumaczenie takich nietypowych u mężczyzn dolegliwości. Ich przyczyną może być m.in. męska wrażliwość idąca w parze ze współczuciem i identyfikacją z ciężarną partnerką. Badacze wysuwają również tezy, iż przyczyna zespołu wylęgania tkwi również w zazdrości o mającego się narodzić maluszka czy chęć zwrócenia na siebie uwagi. Część psychologów upatruje głównej przyczyny w poczuciu strachu, jakie niesie ze sobą ciąża partnerki. Objawy są bowiem najsilniejsze na początku ciąży (gdy mężczyźnie towarzyszą emocje związane z perspektywą bycia ojcem i zmianami z tym związanymi) i pod jej koniec (kiedy przyszły tata zaczyna odczuwać obawy dotyczące porodu dziecka).

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ