Wybierz swoją kolorystykę
   
Słowo „astma” wciąż budzi lęk. Niepotrzebny, gdyż spora część alergików ma dużą szansę na ustąpienie objawów choroby. Wystarczy odpowiedni terapia i profilaktyka.

Astma u dzieci może ustąpić dzięki odpowiedniej terapii i profilaktyce. Twój maluszek ma silne duszności w nocy lub nad ranem? Często miewa choroby górnych dróg oddechowych i jest alergikiem? Pora do lekarza. To mogą być objawy astmy oskrzelowej, zwanej również dychawicą. To choroba o charakterze nawrotowym. Na skutek nadmiernego kurczenia się oskrzeli, dziecko dostaje silnego ataku duszności.

RozpoznanieWczesne rozpoznanie astmy u małych dzieci może być trudne. Objawy choroby (kaszel czy świszczący oddech) mogą być jednocześnie objawami infekcji typowych dla wieku dziecięcego. Jeśli jednak pojawiają się zbyt często i utrzymują się zbyt długo, można podejrzewać astmę. Aby ją potwierdzić, lekarz musi wykonać odpowiednie badania, takie jak np. spirometrię (pokaże stopień zaawansowania choroby), gazometrię (badanie z krwi, określające stężenie w niej tlenu i dwutlenku węgla) , testy wykrywające alergię czy rentgen klatki piersiowej. Jeśli dziecko jest małe (i nie można wykonać np. spirometrii) , jedynym sposobem na rozpoznanie choroby jest próbne leczenie przeciwastmatyczne. Jeśli jest skuteczne, maluch ma astmę.

Atak astmyBezpośrednią przyczyną ataków astmy jest alergia. Na skutek działania alergenu (najczęściej są to pyłki, pleśnie, sierść zwierząt i roztocza) powstaje stan zapalny oskrzeli. Może on być również wywołany przez dym z papierosów czy wysiłek fizyczny. Przyczyny mogą być różne, natomiast efekt jest jeden: maluszek nie może złapać tchu. Pojawia się ucisk w klatce piersiowej i suchy kaszel. Atak może trwać nawet kilka godzin. Dolegliwości ustępują po podaniu leków rozszerzających oskrzela. Jeśli ich nie masz przy sobie, jak najszybciej zabierz malucha do wilgotnego pomieszczenia (łazienka, w której puścisz gorącą wodę). Duża wilgoć może złagodzić dolegliwości.

Pamiętaj!-Astma to nie wyrok. Można ją skutecznie leczyć. Stosowane leki są bezpieczne a Twój maluch będzie się rozwijał tak jak rówieśnicy.

-Zawsze podawaj lek tak, jak zalecił lekarz. Pod żadnym pozorem nie zmieniaj dawkowania!

-Leki to nie wszystko - równie ważne jest unikanie kontaktu z alergenami, wywołującymi ataki duszności.

-Nie ograniczaj dziecku aktywności fizycznej. Dzięki niej, zwiększy się objętość płuc maluszka. Szczególnie polecane są: pływanie, jazda na rowerze i gra w tenisa.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ