Wybierz swoją kolorystykę
   
Katar, wysypka czy kaszel mogą świadczyć o reakcji organizmu na alergen. Mogą ale wcale muszą. Dowiedz się, jak rozpoznać czy są one rzeczywiście efektem uczulenia.

Alergia u dzieci może być efektem różnych czynników, warto nauczyć się ją rozpoznawać. Najbardziej praktyczną metodą określenia na co dziecko jest uczulone, są testy alergiczne. Jednak do 3 roku życia nie zawsze są one miarodajne. Poza tym, przy pomocy testów skórnych bada się do 20 najczęstszych alergenów. A uczulić przecież mogą nie tylko pyłki, mleko czy roztocza. Tak naprawdę uczulać może prawie wszystko. Dlatego uważnie obserwuj swojego maluszka i przy pierwszych objawach mogących świadczyć o alergii, przeanalizuj czy nie są one efektem np. infekcji.

Ma katarKatar często towarzyszy przeziębieniu. Jeśli dodatkowo maluszek jest rozdrażniony, ma gorączkę czy kaszle to prawdopodobnie wypływająca wydzielina z noska jest efektem ataku wirusów czy bakterii na organizm dziecka. Katar alergiczny jest przede wszystkim bezbarwny (w przeciwieństwie do tego wywołanego infekcją bakteryjną) i wodnisty. Może trwać miesiącami, zwłaszcza jeśli dziecko narażone jest na stały kontakt z alergenem. Dlatego ważne jest wyeliminowanie z otoczenia malca alergenu i obserwacja sytuacji.

KaszleKaszel może być objawem infekcji, np. zapalenia gardła, oskrzeli czy płuc. Jednak gdy pojawia się nagle w formie ataku, istnieje prawdopodobieństwo, że jest wywołany uczuleniem. Kaszel to częsta reakcja organizmu alergika na wysiłek fizyczny (dziecko zaczyna kaszleć gdy np. biega), kontakt z zimnym powietrzem czy np. roztoczami. Objawy kaszlu nie wolno lekceważyć. Nieleczona alergia może doprowadzić do rozwoju astmy!

Pojawiła się wysypkaJeśli na skórze Twojego dziecka pojawiły się krostki czy plamki, od razu stwierdzasz: uczulenie. To błąd. Wysypka może być bowiem objawem przegrzania lub infekcji. Alergie możesz podejrzewać, jeśli skóra jest dodatkowo szorstka, zaczerwieniona i sprawia wrażenie „polakierowanej”. Wysypka jest najczęściej objawem alergii pokarmowej – jeśli pojawiła się na skórze dziecka na skutek spożytego pokarmu, towarzyszy jej najczęściej biegunka, zaparcie lub ból brzuszka.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ