Wybierz swoją kolorystykę
   
Ciąża to nie choroba – o tym wiemy wszyscy. Dlatego jeśli nie jest ona zagrożona, możesz swobodnie podróżować. Warto jednak pamiętać o przestrzeganiu określonych zasad, zwłaszcza jeśli zamierzasz przemieszczać się samolotem.

Lecąc samolotem przyszła mama nie musi się obawiać, że podróż w ciąży zaszkodzi dziecku. Jak twierdzą lekarze, najlepszym czasem na podróżowanie samolotem jest drugi trymestr, kiedy ryzyko ewentualnych krwawień lub porodu przedwczesnego jest najmniejsze. Sam lot nie zagraża ciąży. Chodzi raczej o komfort fizyczny i psychiczny przyszłej mamy. Dlatego zanim podejmiesz decyzję o zakupie biletu lotniczego, przedyskutuj tę kwestie z lekarzem i postaraj się dowiedzieć jak najwięcej na temat zasad, których powinnaś przestrzegać na pokładzie samolotu.

Przed wylotemJeśli jesteś w ciąży, przed podrożą warto się dodatkowo ubezpieczyć. Dobre ubezpieczenie gwarantuje pełną opiekę medyczną, co w przypadku przyszłej mamy jest sprawą bardzo istotną. Trzeba się jednak liczyć z tym, że im bardziej zaawansowana ciąża, tym większe mogą być problemy z ubezpieczeniem podróżującej ciężarnej.
Przed planowanym terminem wylotu, odwiedź swojego lekarza i zapytaj o leki, które ewentualnie powinnaś zabrać ze sobą (ginekolog może Ci przepisać np. leki rozkurczowe). Rezerwując bilet, dowiedz się czy linie lotnicze, którymi będziesz podróżować nie wymagają od kobiet w ciąży jakichś specjalnych dokumentów, badań itp. Bez względu na wszystko, zawsze jednak powinnaś mieć ze sobą dokument z terminem przewidywanego porodu. Decydując się na podróżowanie samolotem, raczej wybierz niedalekie trasy, aby lot nie trwał dłużej niż 3 godziny.

Na pokładzieKobiety w ciąży zazwyczaj dostają w samolocie specjalne miejsce (przeważnie między rzędami), z możliwie dużą przestrzenią wokół siebie. Ciśnienie w kabinach samolotu jest zazwyczaj niższe, dlatego możesz się czuć trochę ospała. Mogą również nasilić się dolegliwości związane z choroba lokomocyjną. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia mdłości, warto mieć przy sobie coś drobnego do przekąszenia np. herbatnik. Zabierz ze sobą również możliwie dużo wody do picia – powietrze w samolocie ma mniejszą wilgotność, co może skutkować utratą płynów w organizmie.
Co pół godziny warto wstać i trochę pospacerować. Niestety unieruchomienie ciała w niewygodnej pozycji podczas lotu, może przyczynić się do powstania zakrzepu. Dlatego na pokładzie samolotu dbaj o to, by ruszać się możliwie często. Jeśli masz problemy z krążeniem, załóż elastyczne rajstopy uciskowe. Pomogą Ci one uniknąć opuchlizny i uczucia ciężkich nóg.

Gdy dzieje się coś złegoJeśli podczas podróży poczujesz skurcze lub niepokojące napięcie w brzuchu, połóż się w fotelu i jeśli jest taka możliwość - oprzyj nogi tak, by były powyżej reszty ciała. Gdy to nie pomoże, musisz powiadomić personel pokładowy, który skontaktuje się z docelowym lub najbliższym lotniskiem. Tam będzie na Ciebie czekał lekarz.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ