Wybierz swoją kolorystykę
   
Zasad prawidłowej pielęgnacji maluszka jest wiele. My postaramy się przedstawić kilka najważniejszych. Na pierwszy rzut oka wydają się być oczywiste, ale jak donoszą lekarze i położne – rodzice najczęściej popełniają najbardziej podstawowe błędy, podczas codziennej opieki na maluchem.

Pielęgnacja noworodka to nie tylko higiena, ale również odpowiednie ubranko. Stosowanie się do kilku zasad pielęgnacji Twojej pociechy, pozwoli jej się cieszyć dobrym zdrowiem, samopoczuciem i wyglądem. Oto one:

Kąpiel to podstawaNie słuchaj „mądrych” rad, że dziecko często myte staje się mniej odporne na bakterie i wirusy. To mit. Oczywiście nic się nie stanie jeśli raz na jakiś czas nie wykąpiesz maluszka, ale na pewno codzienna kąpiel sprzyja kondycji dziecka. Zawłaszcza latem, kiedy maluszek często się poci a do mokrej skóry z łatwością przykleja się kurz i brud.

Każdy zakamarek ważnyTypowym błędem pielęgnacyjnym jest niedokładne przemywanie fałdek niemowlęcia. Podczas kąpieli lub zmiany pieluszki, zwracaj szczególną uwagę na staranne przemywanie wszystkich zakamarków malutkiego ciała. Chodzi głównie o miejsca, gdzie nie dochodzi powietrze: paszki, pachwiny i szyjka. Tam najczęściej gromadzi się kurz (szyja) oraz resztki kosmetyków (pachwiny), które uniemożliwiają skórze oddychanie. Staje się ona podrażniona, czerwona, a niejednokrotnie dochodzi do odparzeń.
Często zaniedbanym miejscem jest również skóra za uszkami – w tym miejscu czapeczka przylega do włosków, skóra się poci i jest siedliskiem bakterii. Dlatego przy codziennej kąpieli starannie myj główkę, nie zapominając o miejscu za małżowiną uszną.

Ostrożnie z kosmetykamiZwłaszcza z oliwką i pudrem. Nakładana grubą warstwą oliwka, może zatykać pory. Na zdrowej dotąd skórze mogą pojawić się krostki i zaczerwienienia. Dlatego z wielką ostrożnością stosuj ten kosmetyk, zwłaszcza gdy maluszek skończył 1 miesiąc życia. Po tym bowiem czasie jego skóra jest już dojrzalsza i do jej pielęgnacji wystarczy delikatne mleczko lub balsam. Jeśli chodzi o puder, to ma on tyle samo zwolenników co przeciwników. Z jednej strony działa kojąco, z drugiej w połączeniu z kremem lub maścią przeciw odparzeniom zbija się w bryłki, które zatykają pory.
Pamiętaj, aby smarując pupę dziecka nie przesadzać z ilością kosmetyku. Wystarczy cienka warstwa, nakładana przy każdorazowej zmianie pieluszki. Zbyt duża ilość nawet najlepszego kosmetyku, nie służy skórze dziecka. Poza tym nadmiar kremu czy maści przykleja się do pieluszki, zatykając malutkie otworki i pieluszka nie jest w stanie chłonąc odpowiednio wilgoci.

Nie przegrzewajNiestety wiele rodziców nie stosuje się do tej zasady. W obawie przed wychłodzeniem małego organizmu, przesadzają w ilości zakładanych na dziecko ubranek. Tymczasem noworodek potrzebuje jedynie jednej warstwy ubranek więcej niż dorosły. Pamiętaj, że przegrzewanie dziecka może spowodować spadek jego odporności, co w konsekwencji może doprowadzić do częstych infekcji.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ