Wybierz swoją kolorystykę
   
Zdrowe i zadbane zęby to nie tylko wielki atut urody, ale również inwestycja w zdrowie Twojego dziecka. Nieodpowiednia higiena jamy ustnej w okresie ciąży może bowiem niekorzystnie wpłynąć na kondycję Twojego jeszcze nienarodzonego maluszka.

Zdrowe zęby w ciąży zapobiegają niskiej wadze urodzeniowej dziecka i przedwczesnym skurczom. Okres ciąży sprzyja próchnicy. Ta z kolei może wpłynąć na niską wagę urodzeniową noworodka a także wywołać przedwczesne skurcze. Dlatego tak ważne jest, abyś w ciąży w sposób szczególny dbała o zęby i dziąsła. A więc:

-Delikatnie szczotkuj zęby, najlepiej po każdym posiłku. Jeśli nie masz takiej możliwości (bo np. przebywasz poza domem), przepłucz jamę ustną ciepłą wodą. Szczotkuj zęby ruchem okrężnym, szczególną uwagę zwracając na linię dziąseł oraz powierzchnię zębów trzonowych od strony języka. Szczotkowanie zębów powinno trwać minimum 3 minuty. Nie zapomnij o języku – bakterie na nim przebywające mogą być przyczyną próchnicy oraz stanów zapalnych dziąseł.

-Do mycia wybierz szczoteczkę z miękkiego włosia oraz pastę do zębów z odpowiednią zawartością fluoru (powinno go być od 1000 do 1500 ppm). Szczoteczkę wymieniaj co 3 miesiące.

-Jeśli do tej pory nie używałaś nici dentystycznej, czas najwyższy na jej zakup. Pomoże Ci ona usunąć resztki pokarmu z przestrzeni międzyzębowej.

-Ogranicz spożycie cukru – tym sposobem z pewnością zmniejszysz ryzyko powstania próchnicy. Swoją dietę wzbogać natomiast o produkty zawierające witaminę C oraz wapń.

-Płucz jamę ustną naparem z rumianku, jeśli Twoje dziąsła są opuchnięte lub krwawią (w ciąży często to się zdarza).

-Regularnie odwiedzaj stomatologa. W ciąży powinnaś się u niego pojawić 3 razy – jedna wizyta w każdym trymestrze. Dentysta sprawdzi, czy w zębach nie pojawiły się ubytki. Jeśli tak, zaproponuje Ci leczenie a nawet znieczulenie, bezpieczne dla dziecka.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ