Wybierz swoją kolorystykę
   
To ważne, aby dziecko które nosisz pod sercem urodziło się o czasie – wtedy będzie gotowe do życia poza Twoim łonem. Pamiętaj, że możesz wiele zrobić, aby zminimalizować ryzyko porodu przedwczesnego.

Dobre przygotowanie do ciąży może zapobiec porodowi przedwczesnemu. Dzieci urodzone przed czasem często rodzą się mniejsze i słabsze. Niejednokrotnie wymagają specjalistycznej opieki i pomocy w walce nie tylko o swoje zdrowie ale i o życie. Dlatego tak ważne jest, by zrobić wszystko, żeby maluszek urodził się jak najbliżej wyznaczonego przez lekarza terminu. Pamiętaj, liczy się każdy dzień!

Przygotuj się do ciążyO swoje zdrowie najczęściej zaczynamy dbać w momencie gdy dowiadujemy się o ciąży. To błąd. Warto o siebie zadbać już w okresie starań o maluszka. Przede wszystkim zrób wszystkie niezbędne badania analityczne, USG i cytologię. Wylecz wszystkie infekcje i schorzenia. Idź do dentysty – próchnica może stanowić zagrożenie dla maluszka! Zdrowo się odżywiaj i prowadź regularny tryb życia.

Zrezygnuj z używekTo oczywiste, że wszelkie używki szkodzą maleństwu. Rzuć palenie – jeśli tego nie zrobisz, w organizmie maluszka stężenie nikotyny będzie dużo większe niż w Twoim. Zrezygnuj z przebywania w otoczeniu palaczy – dym wdychany przez Ciebie jest równie niebezpieczny. Zrezygnuj z alkoholu, coca-coli oraz kawy.

Zdrowo się odżywiajDostarczaj organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Jeśli organizm mamy jest w dobrej kondycji, istnieje większa szansa na zdrową ciążę i terminowe urodzenie maluszka.

Unikaj stresuStres to wielki wróg ciąży. W momencie gdy jesteś zdenerwowana, uwalniają się hormony adrenaliny, które mogą spowodować skurcze macicy i szyjki macicy. Zwężają one również naczynia krwionośne, przez co zmniejsza się ilość tlenu i składników odżywczych, które otrzymuje Twój maluch.

Ruszaj sięJeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, postaraj się być aktywna fizycznie. Nie chodzi tu o dźwiganie ciężarów (tego absolutnie nie wolno Ci robić!) ale o poprawienie swojej kondycji. Chodź na spacery, uprawiaj gimnastykę bez forsowania organizmu.

Jak najczęściej odpoczywajNie chodzi o całkowite zrezygnowanie np. z aktywności zawodowej. Jeśli praca Cię nie męczy i nie stresuje, nie ma powodu żebyś zostawała w domu. Jednak postaraj się nawet w ciągu dnia w pracy robić sobie przerwy na krótki spacer czy małą przekąskę. W domu wypoczywaj, kładąc się na lewym boku. Sprawiaj sobie drobne przyjemności (drobne zakupy zawsze poprawiają humor). Myśl pozytywnie. Słuchaj relaksującej muzyki, czytaj lekkie książki.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ