Wybierz swoją kolorystykę
   
Twoje dziecko staje się coraz bardziej ciekawe świata. Zadaje mnóstwo trudnych pytań, które wywołują u Ciebie zawstydzenie. Próbujesz uniknąć odpowiedzi. Czy dobrze robisz? Jak rozmawiać z dziećmi o seksie?

Wychowanie dzieci to także odpowiedzi na trudne pytania np. skąd się biorą dzieci. Pierwsze pytania możesz już usłyszeć, kiedy Twoje dziecko nauczy się mówić. Rozmowa staje się najprostszym sposobem zaspokojenia ciekawości. To przede wszystkim na Tobie spoczywa obowiązek przekazywania wiedzy o świecie. Zatem: nie bój się odpowiadać!

Prawda kluczem do sukcesuO historii z bocianem, kapustą czy dobrą wróżką możesz zapomnieć. Dziecko zadaje konkretne pytania i oczekuje szczerych, konkretnych odpowiedzi. To do Ciebie ma zaufanie i wie, że go nie zawiedziesz. Nie możesz więc pozwolić, aby prawdy dowiadywało się od swoich rówieśników lub starszych kolegów z podwórka. Może poczuć się wtedy przez Ciebie oszukane, utracić zaufanie, a w przyszłości może mu być bardzo ciężko zwrócić się do Ciebie o pomoc.
Sytuacja może być mało komfortowa, bowiem porusza intymne sfery życia, ale musisz wiedzieć: im dłużej będziesz zwlekać z udzieleniem odpowiedzi, tym trudniej będzie Ci o tym mówić.
Maluch nie zdaje sobie sprawy, że pytanie jest dla Ciebie krępujące, dlatego każda próba „wymigiwania się”, może sugerować ,że w tym pytaniu jest coś niestosownego.
Temat unikany przez rodziców stanie się dla dziecka czymś bardzo ciekawym, co spowoduje chęć pozyskania informacji na ten temat z różnych źródeł, które nie zawsze są wiarygodne.
Jeśli w danej chwili czujesz się nieprzygotowana do odpowiedzi, powiedz swojemu dziecku, że porozmawiacie później (zaleca się podanie konkretnego czasu (np. po obiedzie, o 15.00 itd.). Kiedy nadejdzie obiecany moment rozmowy powróć do zadanego pytania i w sposób jak najbardziej wyczerpujący, bez skrępowania udziel jasnej, prawdziwej odpowiedzi.

Owoc miłościRozmowa z dziećmi na temat seksu odnosi się przede wszystkim do miłości. Każde dziecko pojmuje miłość jako „coś” pięknego, dlatego mówiąc o poczęciu nie powinniśmy oddzielać sfery fizycznej od uczuciowej. Trzeba zaznaczyć, że chęć poczęcia dziecka wypłynęła z wzajemnej miłość rodziców, chęci przebywania blisko siebie. Dziecko poczuje się dumne z tego, że jest owocem miłości otoczonym przez kochających się rodziców.

Warto pamiętaćStaraj się podczas rozmowy być wyluzowana, spokojna, nieskrępowana. Dzieci wyczuwają każde zdenerwowanie, wstyd lub lęk. Źle przeprowadzona rozmowa może dać dziecku do zrozumienia, że sfera intymna człowieka jest czymś złym i zakazanym. Do każdej rozmowy podchodź poważnie, nie śmiej się z zadawanych pytań, dzieci nie zawsze potrafią dobrze odczytać nasze intencje. My dorośli powinniśmy uczyć dzieci świata takiego jakim jest, aby otwarcie mówiły o problemach oraz wyrosły na szczerych, pewnych siebie ludzi.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ