Wybierz swoją kolorystykę
   
Każdy rodzic dobrze wie, że najlepszym przyjacielem malucha na wszystkie zmartwienia i smutki jest smoczek. To on uspokaja, usypia i daje dużo przyjemności. Jednak nadchodzi moment, kiedy Twoje dziecko nie jest już dzidziusiem i musi odzwyczaić się od smoczka.

Co zrobić, aby obeszło się bez płaczu? Jak przygotować malucha do pożegnania się ze swoim najlepszym przyjacielem?
Otóż jest na to parę sposobów!

Smoczek dla noworodka to lek na zmartwienia, ale duże dziecko powinno go już odstawić. Obcięcie końcówki

Najlepszym okresem na pożegnanie z ukochanym smoczkiem jest wiek ok 1,5 roku do 2 lat. Używanie smoczka przez długi czas może powodować wadę zgryzu oraz problemy emocjonalne dotyczące głównie nawiązywaniu kontaktów społecznych. Możesz swojemu dziecku pomóc. Weź smoczek i bezpiecznie obetnij końcówkę. Zajmie Ci to parę sekund, a efekt może być zadowalający. Popsutego „nunusia” nie będzie się dało ssać, a co za tym idzie nie będzie dawał przyjemności. Dziecko zrozumie, że smoczek się popsuł i go odstawi. Musisz jednak pamiętać : nie obcinaj smoka przy dziecku! Zrób to dyskretnie, aby maluch nie zauważył. Inaczej będzie miał do Ciebie wielki żal i prawdopodobnie bez kupna nowego „pocieszyciela” się nie obejdzie.

Ceremonia pożegnalnaPowiedz swojemu maluchowi, że nadszedł czas, aby stał się prawdziwym zuchem. Zapytaj, czy jest gotowy, aby stać się MAŁYM DOROSŁYM i raz na zawsze pożegnać się ze swoim przyjacielem. Jeśli odpowie, że nie- nie nalegaj, lecz kolejnego dnia zapytaj ponownie. W końcu trafisz na odpowiedni moment.
Przygotujcie razem ceremonię pożegnalną. Zróbcie ładne kolorowe pudełeczko do którego wsadzicie smoczka, możecie zaśpiewać piosenkę, przeczytać opowiadanie o rozstaniu z cumelkiem. Możesz również powiedzieć, że smoczek zabierze dobra wróżka (bądź np. ulubiony bohater z bajki) , a w zamian zostawi jakiś inny przedmiot (np. kubek niekapek, miś, poduszka). Dziecko z niecierpliwością będzie czekać na nowy prezent, który stanie się pocieszeniem w każdy gorszy dzień bez swojego najlepszego przyjaciela.

Warto pamiętaćMusisz pamiętać, że ta sytuacja dla malucha jest niezwykle trudna. Dziecku ciężko jest zrozumieć dlaczego, coś, co było wcześniej dozwolone nagle zostaje zakazane. Ciężko jest wyzbyć się czegoś, co daje poczucie bezpieczeństwa. Bądź zatem wyrozumiała, konsekwentna i cierpliwa. Dużo rozmawiaj, opowiadaj o tym, co się dzieje i co nastąpi, a na pewno razem uda wam się rozwiązać ten jakże wielki dla maluszka problem.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ