Wybierz swoją kolorystykę
   
Palenie szkodzi: Tobie i Twojemu dziecku. Brzmi banalnie, ale jest to prawda. Dlatego teraz, gdy jesteś w ciąży zerwij z nałogiem. Im szybciej, tym lepiej.

Jeśli kiedyś sama, sięgając po papierosa, zdecydowałaś o zatruwaniu swojego organizmu to jest to Twoja sprawa. Ale teraz nie podejmuj tej decyzji za swoje dziecko. Ono z pewnością pragnie być zdrowe i prawidłowo się rozwijać. Daj mu szansę.

Palenie papierosów w ciąży szkodzi matce i dziecku, dlatego warto szybko zerwać z nałogiem. Groźne powikłania

Jeśli chcesz aby Twoja ciąża przebiegała prawidłowo, rzuć palenie. Każdy wypalany przez Ciebie papieros zwiększa ryzyko powikłań. Jeśli palisz, jesteś narażona nie tylko na poronienie czy poród przedwczesny ale również na wystąpienie poważnych komplikacji jak na przykład odklejenie łożyska czy urodzenie martwego dziecka.

Postaw na zdrowie dzieckaPatrzysz na swoje koleżanki i stwierdzasz, że skoro one paliły w czasie ciąży i urodziły zdrowe dziecko, To i Twojemu maleństwu nic nie grozi. To nieprawda! Dzieci palaczek często rodzą się mniejsze (średnio o 300 g) w stosunku do dzieci mam niepalących. Jest to efekt tego, iż w łonie mamy, dzieci palaczek są gorzej odżywiane i często niedotlenione. Pamiętaj, iż substancje szkodliwe, które wdychasz z dymem tytoniowym są dużo groźniejsze dla Twojego maluszka niż dla Ciebie, gdyż malec nie ma jeszcze w pełni wykształconego systemu odpornościowego. Dlatego dziecko palaczek po porodzie jest zazwyczaj słabsze, mniej odporne na infekcje. Za to bardzo podatne na alergie. W przyszłości może się również borykać z problemami układu oddechowego i krążenia.
Jeśli palisz w okresie ciąży, Twój maluch może mieć problemy nauką. Dzieci palaczek są często nadpobudliwe i nierzadko cierpią na bezsenność.

Nigdy nie jest za późnoO rzuceniu nałogu najlepiej pomyśleć jeszcze prze ciążą, ale jeśli nie udało Ci się tego zrobić nie panikuj. Pamiętaj że zaprzestanie palenia w pierwszym trymestrze w ogromnym stopniu zwiększa szanse na urodzenie silnego, zdrowego dziecka a zmniejsza ryzyko powikłań w ciąży. Dbaj aby w Twoim otoczeniu nikt nie palił. Bierne palenie szkodzi Tobie i maluszkowi i to w ogromnym stopniu.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ