Wybierz swoją kolorystykę
   
Gdy relacje pomiędzy dziadkami a rodzicami układają się dobrze, wszyscy na tym zyskują. Jednak czasami trudno uniknąć sporów, wynikających z różnicy pokoleń. Jak poradzić sobie z wiecznymi radami i pouczeniami dziadków?

Rodzice często maja odmienne zdanie w kwestii wychowania dzieci niż dziadkowie. Dawanie rad przez dziadków czy proszenie ich by przestrzegali wyznaczonych przez Ciebie reguł wcale nie musi oznaczać kłótni. Wystarczy tylko zastosować kilka reguł.

SłuchajZakładanie z góry że każda rada rodziców czy teściów jest zła, nie jest dobrym pomysłem. Wprawdzie reprezentują oni inny model opieki nad dzieckiem (wynikający z różnicy pokoleń) ale nie wszystkie „babcine” rady są złe i bezużyteczne. Jeśli jednak nie zgadzasz się z opinią dziadków odnośnie wychowania czy pielęgnacji Twojego dziecka, zawsze ich wysłuchaj. Wysłuchanie nic nie kosztuje, a dzięki temu dziadkowie poczuję się docenieni, że liczysz się z ich zdaniem. Pamiętaj jednak, że decyzje dotyczące maluszka ostatecznie podejmują jego rodzice.

Tylko spokójMówienie dziadkom, że chyba powariowali doradzając Ci stosowanie pieluch tetrowych, to kiepski pomysł. Ich rady nie wynikają ze złej woli tylko standardów, jakie obowiązywały 30 lat temu. Podnoszenie głosu, agresja czy uszczypliwe odpowiedzi z Twojej strony nie są konieczne. Lepiej powiedz, iż Ty masz inny punkt widzenia. Wygłaszając swoje racje najlepiej powoływać się na autorytety. Jeśli powiesz że coś polecił Ci zrobić pediatra, dziakowie z pewnością nie podważą jego opinii. Doskonałym sposobem na dziadków jest podsuwanie im fachowej literatury. Dzięki niej, Twoi teściowie czy rodzice zobaczą, jak przez te 30 lat zmieniło się podejście w kwestii wychowania i pielęgnacji dziecka.

Proś o pomocNawet jeśli uważasz się za supermamę, która z wszystkim sobie da radę, nie wahaj się poprosić dziadków o pomoc w opiece nad dzieckiem. Jeśli od czasu do czasu zwrócisz się do nich z taka prośbą, będą się czuli potrzebni i łatwiej im będzie się pogodzić z faktem, że nie zawsze stosujesz się do ich rad.

Babcia wie lepiej? Podyskutuj na naszym forum tutaj>>


poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ