Wybierz swoją kolorystykę
   
Dla Twojego małego dziecka jesteś ideałem, od którego uczy się określonych zasad. Pamiętaj jednak, że malec chłonie nie tylko te zachowania z których jesteś dumna ale i te, których wołałabyś go nie uczyć.

Zabawy z dziećmi pozwalają pogłębiać więź i podziw dziecka dla rodzica. Jeśli Twój kilkulatek przymierza Twoją torebkę lub próbuje umalować usta Twoja szminką, potraktuj to jako wyraz podziwu malucha do Twojej osoby. W ten sposób dziecko pokazuje, że chciałoby by być takie jak Ty! Bo przecież tylko Ty znasz różne sposoby aby odgonić złe sny, umiesz zrobić najlepsze pierogi a za pomocą farb potrafisz wyczarować najwspanialszą tęczę. Nic dziwnego, że maluch próbuje naśladować Twoje gesty, mimikę a nawet sposób poruszania się. Takie zachowanie psychologowie określają jako naśladowanie osoby znaczącej. Zazwyczaj mija, gdy dziecko idzie do szkoły. Wtedy miejsce rodziców zajmują rówieśnicy, których maluch zaczyna bezkrytycznie naśladować.

Wykorzystaj sytuacjęJeśli dobrze wykorzystasz fascynację malucha Twoją osobą, oboje na tym skorzystacie. Poproś dziecko aby, tak jak to robią dorośli, umyło głowę bez marudzenia. Zaproponuj wspólne nakrywanie do stołu czy odkładanie butów na swoje miejsce po przyjściu z podwórka. Dawaj dziecku przykład. Jeśli chcesz, aby maluch wyrósł na ciekawą, pełną pasji osobę, pokaż mu jak fajnie jest mieć hobby. Zaproponuj wspólny, aktywny wypoczynek na rowerze czy rolkach. Często się uśmiechaj i patrz na świat optymistycznie. Jeśli w kółko będziesz narzekać i mówić że „coś się znów nie udało”, Twoje dziecko może przejąć od Ciebie pesymistyczne nastawienie do życia. Jeśli Ty będziesz sie odnosić z szacunkiem do swoich rodziców, jest ogromna szansa, że Twoja pociecha będzie nim obdarzać również Was.

Kontroluj sięKażdy ma prawo popełniać błędy i nikt nie jest doskonały. Jednak gdy w pobliżu jest maluch, musisz w sposób szczególny kontrolować swoje emocje i zachowanie. Pamiętaj, że kilkulatek widzi i rozumie więcej niż Ci się wydaje. Dlatego nie okłamuj znajomych że ich nie odwiedzisz bo przyjeżdżają do Ciebie rodzice. Nie przeklinaj, gdy przypadkowo boleśnie uderzysz się w kostkę. Nie mów źle o teściowej w obecności malucha. W przeciwnym razie niedługo zauważysz, że dziecko zaczyna zachowywać się podobnie.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ