Wybierz swoją kolorystykę

Kalendarz Twojej ciąży - jesteś w 4 tygodniu ciąży

   

WYBIERZ TYDZIEŃ CIĄŻY
TYDZIEŃ 4

Końcem czwartego tygodnia ciąży, będziesz w 1/3 pierwszego trymestru. Niby to dopiero sam początek, ale właśnie teraz zaczyna się bardzo ważny okres w życiu płodowym Twojego maluszka.

Dziecko

Jeśli Twoje maleństwo zagnieździło się w endometrium - gąbczastej błonie śluzowej macicy, jesteś w ciąży! Maleńki zarodek zaczyna pobierać potrzebne do jego wzrostu i rozwoju substancje odżywcze oraz tlen. Już teraz dzieją się z nim bardzo ważne zmiany: w obrębie zarodka formują się trzy grupy komórek, tzw. listki zarodkowe. Z jednej z nich (endoderma) rozwiną się płuca, wątroba i układ pokarmowy. Z kolejnej (mezoderma) powstaną kości, mięśnie, nerki, serce i narządy płciowe. Z ostatniej (ektoderma) wytworzą się włosy, skóra, oczy i układ nerwowy.
Bardzo ważną rzeczą jest wykształcenie się łożyska - organu, który stanowi połączenie pomiędzy Twoim układem krążenia a rozwijającym się maleństwem. Łożysko przyczepia się do ściany macicy w miejscu zagnieżdżenia się zarodka. Powstaje również worek owodniowy (wypełniony płynem owodniowym), otaczający Twojego malucha.
Pod koniec tego tygodnia maluszek mierzy nieco więcej niż 1 milimetr.

Ty

Zmiany hormonalne w Twoim organizmie nie zaszły jeszcze na tyle daleko, by dać Ci jednoznaczne sygnały, że jesteś w ciąży. Niemniej możesz już odczuwać pewne dolegliwości, które mogą być pierwszymi objawami ciąży. Pamiętaj jednak, że rozdrażnienie, bolesność piersi oraz zmęczenie mogą być również objawami napięcia przedmiesiączkowego.

To ważne!

Na tym etapie tylko testy z krwi mogą dać jednoznaczną odpowiedź, czy jesteś w ciąży. Domowy test ciążowy, może dać jeszcze fałszywy wynik. Jeśli więc już nie możesz wytrzymać, poproś ginekologa o skierowanie na badania. Choć może lepiej i przyjemniej będzie poczekać i za parę dni razem z partnerem zobaczyć 2 kreski na teście ciążowym ?
Tagi: badania w ciąży, ciąża, kwas foliowy, łożysko w ciąży, pierwsze objawy ciąży, testy ciążowe
Najnowsze filmy
Zobacz, jak wygląda Maluszek przed narodzinami! Dzięki uprzejmości Influmed możesz przyjrzeć się z bliska, tydzień po tygodniu, jak rozwija się Maleństwo.

25 tydzień ciąży

27 tydzień ciąży

7 tydzień ciąży

31 tydzień ciąży
konkursy suwaczki
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ