Wybierz swoją kolorystykę
   
Dziecko to istota społeczna, która uwielbia kontakt z bliskimi mu osobami. Zabawa z maluszkiem możliwa jest od pierwszych dni jego życia. Nie masz pomysłów na zabawę z niemowlakiem? Podsuniemy Ci kilka fajnych pomysłów.

O prawidłowy rozwój niemowlaka tata może zadbać poprzez wspólne zabawy. Zabawa z dzieckiem to wspaniały czas między Tobą a maluszkiem. Poprzez wspólne spędzanie czasu powstaje między wami silna więź. Warto zadbać, aby budować ją już od pierwszych dni życia maleństwa. Bawiąc się z niemowlęciem musisz jednak uważać, aby nie zrobić mu krzywdy. Absolutnie zabronione jest podrzucanie dziecka, potrząsanie nim i branie go głową do dołu. Jeśli maluch nie jest gotowy, nie sadzaj go.

1.Masaż (od 1.miesiaca). To, że niemowlę jest nie zwykle kruchą istotką nie oznacza, iż trzeba go jak najmniej dotykać. Wręcz przeciwnie! To idealny pomysł na zafundowaniu dziecku doskonałego relaksu po wieczornej kąpieli. Zanim jednak przystąpisz do masowania ciałka zadbaj, aby w pomieszczeniu było ciepło. Do masażu użyj oliwki dziecięcej. Połóż dziecko na pleckach - masaż zacznij od nóżek i skończ na ramionkach. Jeśli maluch nie protestuje, połóż go następnie na brzuszku i wymasuj plecki.

2.Łaskotanie (od 1. miesiąca). Małe dzieci uwielbiają dotyk. Chętnie poznają nowe przedmioty przyglądając im się i dotykając. Weź kawałek miękkiego kocyka, pieluszki tetrowej czy flanelowej i delikatnie muskaj nim ciałko maluszka. Zobaczysz, jak mu się to podoba!

3.Siłacz (od 1. miesiąca). Warto kłaść maluszka jak najczęściej na brzuszku – to wzmocni mięśnie plecków. Maluch będzie chętniej to robił, jeśli położysz go na swojej klatce piersiowej. Przekonasz się, z jakim zainteresowaniem szkrab będzie próbował spojrzeć w Twoje oczy.

4.Rozmowy (od 1. miesiąca). Wspólnie czytajcie książki, bawcie się. Przypomnij sobie wyliczanki z dzieciństwa („tu sroczka kaszkę ważyła” czy „idzie kominiarz po drabinie”). Jak najczęściej mów do maluszka. Opisuj wszystko co robisz lub robicie wspólnie. Zadawaj mu pytania zmieniając intonację głosu – zobaczysz z jaką ciekawością będzie ich słuchał. Naukowcy dowodzą, że dziecko do którego często się mówiło, szybciej zaczyna mówić.

5.Rób to co ja (od 2. miesiąca). Twoje maleństwo jest teraz dobrym obserwatorem i chętnie naśladuje miny oraz dźwięki które wydajesz. To wspaniała okazja do zabawy. Powtarzaj dźwięki przez niego wydawane i pozwól, by maluszek robił to samo. Wspólnie naśladujcie odgłosy różnych zwierząt („hau hau”, „miau miau” „ko ko”).

6.A ku ku (od 3. miesiaca). Wołaj maluszka jego imieniem lub mówiąc „a ku ku” z różnych stron – taka zabawa zmusi szkraba do szukania źródła dźwięku i szukania Ciebie wzrokiem.

7.Fruwanie (od 4. miesiąca). Niemal każde dziecko uwielbia zabawę w samolot. Szczególnie z tatą, gdyż jego ręce są duże i silne. Zabawa ta pozwoli maluszkowi poznać i oceniać wysokość. Połóż się na plecach, zegnij w górze kolana i połóż na nich maluszka (cały czas go podtrzymuj!). Delikatnie unoś nogi do góry, po czym obniżaj. Unoszenie do góry na przemian z „lądowaniem” sprawi dziecku ogromną frajdę. Możesz również nosić maluszka w pozycji horyzontalnej - wtedy poczuje się jak prawdziwy mały lotnik!

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:



POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ