Wybierz swoją kolorystykę
   
Jeśli jesteś w ciąży lub ją planujesz, do listy obowiązkowych badań dopisz test na obecność wirusa HIV. Tym sposobem pokażesz, iż jesteś świadomą i dojrzałą kobietą.

Badania w ciąży na HIV pokazują, że przyszła mama jest dojrzałą i świadomą kobietą. W Polsce niewielka liczba kobiet (bo tylko 10%) przeprowadza badania na obecność wirusa HIV. W Krajach Europy Zachodniej ten odsetek jest znacznie większy. We Francji czy Holandii ponad 90% kobiet pooddaje się badaniu. O czym to świadczy? O małej świadomości problemu wśród Polek. Większość z nas myśli że problem ich nie dotyczy. Czy aby na pewno? Nigdy nie możemy mieć przecież pewności z kim wcześnie kontaktował się nasz partner.
Badanie jest bardzo ważne – w końcu stawka jest zdrowie a nawet życie naszego dziecka. Badanie polega na pobraniu próbki krwi i jest całkowicie bezpłatne, o ile lekarz który je zleca ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Lepiej wiedzieć wcześniejKobieta która jest nosicielką wirusa HIV, może przekazać go dziecku. Zakażenie dziecka wirusem jest bardzo groźne dla maluszka, gdyż AIDS (będący następstwem HIV) w przypadku dzieci może spowodować nawet śmierć.
Kobieta, której wynik testu jest pozytywny ( a wiec jest zakażona wirusem HIV) w okresie ciąży poddawana jest leczeniu specjalistycznemu lekami antyretrowirusowymi. Leczenie powinno zostać rozpoczęte nie później niż na początku II trymestru. Poród odbywa się w specjalistycznych ośrodkach referencyjnym a maluszek przychodzi na świat najczęściej drogą cesarskiego cięcia. Poród naturalny niesie nowiem większe ryzyko zakażenia maluszka, Jeśli zakażona kobiet podczas ciąży była odpowiednio leczona, poród odbył się w specjalistycznym ośrodku a po porodzie kobieta przyjęła zasadę o niekarmieniu piersią, szansa na uniknięcie zakażenia dziecka sięga prawie 100%.

Po porodziePo porodzie noworodek otrzymuje leki antyretrowirusowe. Zakażona matka nie może karmić piersią gdyż jej pokarm zawiera wirusa.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ