Wybierz swoją kolorystykę
   
Rozstanie rodziców to sytuacja, kiedy świat malucha staje do góry nogami. Jak przygotować go do nowej, trudnej dla niego sytuacji?

Każde dziecko przeżywa rozwód rodziców, każde potrzebuje wsparcia i zrozumienia. Postaraj się, aby Twój maluch przetrwał ten czas możliwie spokojnie.

Przygotowanie dziecka na rozwód jest trudnym zadaniem dla rodziców. Przygotuj się do rozmowy

Zanim powiecie maluchowi o rozstaniu, upewnijcie się, że Wasza decyzja jest nieodwracalna i że na pewno tego chcecie. Ustalcie w szczegółach jak będzie wyglądało życie malucha po rozwodzie. Gdzie będzie mieszkał, do jakiego przedszkola będzie chodził, jak często będzie się widywał z drugim rodzicem itp. Musicie być przygotowani na ewentualne pytania dziecka. Ważne aby kwestie te wcześniej ustalić, niż kłócić się przy maluchu – dla niego Wasz rozwód jest dużym stresem, po co więc narażać go na dodatkowy? Jeśli zdecydowaliście się na rozmowę z maluchem, wybierzcie odpowiedni czas i miejsce. Raczej niewskazane jest przeprowadzanie takich rozmów, kiedy dziecko jest chore czy zmęczone. Najlepiej rozmowę przeprowadzić w domu, gdzie maluch czuje się bezpiecznie.

Rozmawiaj spokojnieDzieci powyżej trzeciego roku życia na wieść o tym, że rodzice się rozstają, zadają mnóstwo pytań. Bądźcie na nie przygotowani. Na pytanie dlaczego się rozwodzicie, nie mówcie że tatuś jest alkoholikiem a mamusia ma nowego pana. Nie obwiniajcie się nawzajem przy dziecku. Wytłumaczcie, że czasami tak się zdarza, iż rodzice przestają się kochać i wtedy lepiej się rozstać. Zapewnijcie malucha, że miłość między dorosłymi jest zupełnie inna niż miłość do dzieci – ta nie ustaje nigdy, jest bezwarunkowa i bardzo mocna. To ważne, aby malec czuł, że wraz z Waszym rozstaniem nie traci Waszej miłości. Przekażcie maluchowi informacje, że decyzja o rozwodzie jest nieodwołalna – nie róbcie mu nadziei, że sytuacja się zmieni. Zachowacie spokój. Krzyki i wzajemne pretensje nie wpłyną dobrze na malucha.

Pozwól na emocjeDziecko zawsze przeżywa rozstanie rodziców, nawet jeśli tego nie okazuje. Reakcja malucha na to, iż będzie mieszkał tylko z jednym rodzicem, może być różna. Niektóre dzieci zachowują się agresywnie, inne zaczynają się moczyć, jąkać czy mieć koszmary nocne. Jeszcze inne zamykają się w sobie i nic nie mówią. Każda rekcja jest prawidłowa i nie należy jej bagatelizować. Najtrudniejsze dla malca są 2-3 miesiące po rozwodzie. Później dziecko zaczyn przyzwyczajać się do sytuacji. Jeśli po tym okresie stan psychiczny malucha nie wraca do normy, warto skorzystać z pomocy doświadczonego psychologa dziecięcego.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ