Wybierz swoją kolorystykę
   
Praktycznie wszystkie zachorowania na raka szyjki macicy są wywołane przez niebezpieczny wirus HPV. Na szczęście zakażenie nim nie zawsze oznacza chorobę.

Cytologia to proste badanie, które regularnie wykonywane może uchronić przed wirusem HPV. W Polsce, na raka szyjki macicy, codziennie umiera 5 kobiet. A większość z nich mogłaby nadal żyć – gdyby odpowiednio wcześniej zrobiła cytologię. Statystyki są przerażające: jedna trzecia z nas nigdy nie poddała się badaniu cytologicznemu.

Niebezpieczny wirusWiększość zachorowań na raka szyjki macicy jest wywołana przez wirus HPV. Jest on bardzo rozpowszechniony wśród aktywnych seksualnie osób (przede wszystkim wśród tych, które często zmieniają partnerów), zwłaszcza pomiędzy 18 a 28 rokiem życia. Prawie polowa z nas styka się z nim, ale tylko w niektórych przypadkach wirus może wywołać chorobą nowotworową.

To nie wyrokU większości kobiet, zakażenie wirusem HPV jest krótkotrwałe i po jakimś czasie organizm sam, skutecznie zwalcza intruza. U niektórych osób (szczególnie tych, cierpiących na obniżoną odporność, przewlekłe stany zapalne narządów rodnych) wirus może się uaktywnić. W niektórych przypadkach daje on o sobie znać w postaci brodawek (kłykcin kończystych) lub zmian w komórkach – w przypadku gdy zakażenie trwa 2-3 lata.

Ważna cytologiaJeśli w komórkach pojawią się zmiany, kluczową sprawą jest ich wczesne wykrycie. Badaniem, które postawi diagnozę jest cytologia. Polega ona na pobraniu wymazu z szyjki macicy. W specjalistycznym laboratorium, specjaliści oceniają komórki wymazu pod kątem ich prawidłowej budowy. Jeśli komórki nie dają prawidłowego obrazu, lekarz podejmuje decyzję o dalszym leczeniu, uzależnionym od stopnia zmian. Cytologię należy wykonywać raz w roku.

SzczepieniaW Polsce dostępna jest już szczepionka przeciw wirusowi HPV. Powinny się nią szczepić dziewczęta przed inicjacją seksualną. Ale szczepionka jest również skuteczna u kobiet w starszym wieku, pod warunkiem że nie zostały już zakażone wirusem.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ