Wybierz swoją kolorystykę

Kalendarz Twojej ciąży - jesteś w 37 tygodniu ciąży

   

WYBIERZ TYDZIEŃ CIĄŻY
TYDZIEŃ 37

Jeśli macie starsze dziecko, pomyślcie, kto będzie się nim opiekował podczas Twojego porodu. Porozmawiaj z rodziną czy przyjaciółmi i wspólnie ustalcie plan.

Dziecko

Rozwój Twojego maluszka właściwie już się zakończył, choć dziecko nadal przybiera na wadze. W ciągu ostatnich tygodni gromadzi ono ok. 25 gram tłuszczu dziennie. Tłuszcz pomoże regulować małemu organizmowi temperaturę ciała oraz poziom glukozy we krwi.
W tym tygodniu wykształciły się już komórki, którymi wyściełane są pęcherzyki płucne. W pełni ukształtowane są ich rozgałęzienia, co zapewnia prawidłowy proces oddychania po narodzinach. Na tym etapie ciąży maleńkie płucka mają już odpowiednią ilość surfaktantu, niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania. Waga w tym tygodniu to ok. 3 kg a wzrost ok. 47 cm z wyprostowanymi nóżkami!

Ty

Główka Twojego dziecka przesuwa się w dół i naciska na kości miednicy. Powoduje to rozciągniecie się wiązadeł a to z kolei prowadzi do dolegliwości w okolicach miednicy. Możesz doświadczyć tzw. rwy kulszowej. Zjawisko to objawia się drętwieniem, mrowieniem i osłabieniem mięśni oraz bólem w jednej lub obu nogach. Nic dziwnego, Twój maluszek może mocno teraz uciskać nerwy kulszowe, które odpowiadają za czucie w nogach. Jeśli bardzo dokucza Ci ta przypadłość, powiedz o tym lekarzowi.
Czujesz „ciągnięcie” w dole brzucha, mając wrażenie, że dziecko zaraz wypadnie? Spokojnie, to niemożliwe. Jest ono po prostu położone bardzo nisko - stąd to wrażenie.
Od tej chwili Twój maluszek może przyjść na świat w każdej chwili. Gdy to nie następuje, staraj się nie denerwować, tylko wypoczywaj. Dobrze, jeśli przez całą ciążę byłaś aktywna fizycznie, ale teraz zalecamy nie nadwerężać organizmu wysiłkiem. Twój organizm jest już wystarczająco obciążony, Twoje serce pompuje teraz o 45 proc. więcej krwi niż zwykle!
W szkole rodzenia poznałaś zapewne techniki relaksu i oddychania. Ćwicz te umiejętności.
Jeśli bardzo boisz się porodu, porozmawiaj o tym z lekarzem, partnerem czy przyjaciółką. Czytaj fachową literaturę – im więcej będziesz wiedzieć o tym co Cię czeka, tym będziesz bardziej spokojna.

To ważne!

Pojawienie się nowego domownika, może wywołać u Twojego starszego dziecka negatywne emocje. Ponieważ początkowo Twój starszy szkrab może się czuć trochę odrzucony, trzeba poświęcić mu więcej uwagi. Im starsze dziecko, tym łatwiej można mu wyjaśnić i wcześniej poinformować o tym, jakie zmiany czekają nie tylko jego, ale i cała rodzinę. Zachęć dziecko aby zobaczyło, jak maleńki braciszek lub siostrzyczka poruszają się w Twoim brzuchu. Weź malca na zakupy, niech wybierze jakiś prezent dla małego dzidziusia. Razem z nim przedyskutuj kwestię imienia. Poproś znajomych i rodzinę, aby podczas pierwszej wizyty w Twoim domu (gdy wrócisz ze szpitala) nie poświęcali uwagi tylko noworodkowi. Jeśli przewidują jakiś prezent dla nowego domownika, niech podarują drobiazg również starszemu dziecku.
Tagi: ciąża, kolejna ciąża, oznaki porodu, poród, seks w ciąży, zdrowie w ciąży
Najnowsze filmy
Zobacz, jak wygląda Maluszek przed narodzinami! Dzięki uprzejmości Influmed możesz przyjrzeć się z bliska, tydzień po tygodniu, jak rozwija się Maleństwo.

25 tydzień ciąży

27 tydzień ciąży

7 tydzień ciąży

31 tydzień ciąży
konkursy suwaczki
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ