Wybierz swoją kolorystykę
   
Cieszysz się nowonarodzonym maleństwem, ale nie w głowie Ci następna ciąża. Możesz zabezpieczyć się na kilka sposobów. Jaki rodzaj antykoncepcji będzie teraz dla Ciebie najlepszy?

Jeśli chcesz uniknąć kolejnej ciąży, wybór metody antykoncepcji najlepiej skonsultuj z lekarzem ginekologiem. Specjalista z pewnością doradzi najlepsze rozwiązanie, dostosowane do stanu zdrowia, kondycji oraz stylu Twojego życia.

Kolejna ciąża zaraz po urodzeniu maluszka często nie jest w planach młodych rodziców, więc warto wiedzieć jak się zabezpieczać. Gdy karmisz piersią

To nieprawa, iż karmienie piersią chroni przed kolejną ciążą. Owszem, laktacja hamuje jajeczkowanie, ale pod warunkiem że karmisz często i systematycznie. Choć i w tym wypadku zdarzają się „wpadki”. Dlatego, jeśli nie planujesz kolejnego maleństwa, lepiej się zabezpieczyć. Jeśli karmisz maluszka, musisz pamiętać iż środek antykoncepcyjny, który stosujesz, musi być bezpieczny dla maluszka. W takiej sytuacji dobra będzie wkładka hormonalna Mirena. Wydzielany przez nią hormon o nazwie progestagen nie przenika do mleka. Jeśli nie chcesz stosować wkładki, lekarz może przepisać Ci minipigułkę Cerazette. Hamuje jajeczkowanie oraz zwiększa gęstość śluzu, co uniemożliwia plemnikom przedostanie się w głąb macicy. Aby skutecznie zabezpieczyć się przed ciążą, należy ją przyjmować codziennie, o stałej porze. Jej skuteczność spada w momencie kiedy odstawiasz maluszka od piersi. Dość wygodną metodą antykoncepcyjną jest hormonalny zastrzyk domięśniowy Depo-Provera. Bierze się go raz na 3 miesiące, więc jest dobrą propozycją dla roztargnionych mam. Poza tym jest zupełnie bezpieczny dla maluszka. Zawiera syntetyczny progesteron, który systematycznie uwalnia się do organizmu, uniemożliwiając zajście w ciążę. Dobrym środkiem antykoncepcyjnym jest również prezerwatywa, najlepiej połączona z globulkami lub żelami (są bezpieczne i nie przenikają do mleka).

Gdy odstawiasz maluszka od piersiGdy mały smyk nie jest już karmiony Twoim mlekiem, możesz stosować dowolną metodę antykoncepcją, łącznie ze środkami zawierającymi hormony. Coraz modniejsze robią się plastry Evra. Przykleja się je raz w tygodniu na skórę. Nie przeszkadzają w codziennych czynnościach czy toalecie – nie odklejają się pod wpływem wody. Częstą metodą antykoncepcyjną, wybieraną przez młode mamy, jest również spirala. To mała wkładka zrobiona z metalu, którą lekarz-ginekolog umieszcza wewnątrz macicy. Trzeba ją wymieniać co 3 lata. Oczywiście dobrym sposobem uniknięcia ciąży są również pigułki hormonalne, prezerwatywa oraz globulki i żele. Raczej mało polecaną metodą antykoncepcyjną są metody naturalne. Często bywają zawodne.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ