Wybierz swoją kolorystykę

Kalendarz Twojej ciąży - jesteś w 35 tygodniu ciąży

   

WYBIERZ TYDZIEŃ CIĄŻY
TYDZIEŃ 35

Jeśli Twoja ciąża jest wysokiego ryzyka i zagraża Ci poród przedwczesny, możesz być spokojna – aż 99% dzieci urodzonych w 35. tygodniu ciąży jest w stanie przeżyć poza brzuchem mamy. Większość z nich nie ma poważniejszych problemów zdrowotnych.

Dziecko

Maluszek rośnie i przybiera na wadze. W dalszym ciągu intensywnie gromadzi żelazo. Nadal rozwijają się maleńkie płuca, ale już teraz byłyby w stanie podjąć pracę samodzielnego oddychania powietrzem. Dziecko ćwiczy nerki, wydalając ok. pół litra moczu dziennie. Mocz filtrowany jest przez łożysko i przesyłany do nerek mamy.
Maluszek z ciekawością patrzy swoimi (na razie niebieskimi) oczami na otaczający go świat. Lubi słuchać Twoich ulubionych utworów. Podobno dzieci uwielbiają Mozarta i Vivaldiego!
Twoje dziecko ma określony rytm spania i czuwania, który niestety niewiele ma wspólnego z porami dnia.
„Trochę tu ciasno” – tak powiedziałby teraz z pewnością Twój szkrab, gdyby umiał mówić a Ty mogłabyś go usłyszeć. Nic dziwnego – malec jest już naprawdę duży: jego waga to ok. 2550 gram a wzrost ok. 36 cm.

Ty

Zapewne częściej odwiedzasz teraz swojego lekarza. Przy każdej wizycie specjalista sprawdzi, czy nie doszło już do rozwarcia szyjki macicy. Być może wykona badanie USG, aby określić położenie Twojego dziecka.
Możesz odczuwać ucisk w dole brzucha - teraz zwiększa się nacisk maluszka na dolny odcinek miednicy. Nieprzyjemne wrażenie może wywoływać mrowienie w dole brzucha oraz uczucie ciężkości.
Możliwe, że masz teraz kłopoty z koncentracją i zapamiętywaniem nowych informacji. Jest to wynik kurczenia się komórek mózgowych kobiety ciężarnej. Na szczęście po porodzie wszystko wróci do normy. A teraz po porostu sporządzaj notatki i listy rzeczy do zrobienia.
Im bardziej ciąża jest zaawansowana, tym bardziej Twoja uwaga skupiona jest na dziecku. Podziel się myślami z partnerem. Zastanawiałaś się, czego boi się przyszły tata? Jego lęki są nie mniejsze od Twoich!

To ważne!

Sprawdź, jak najlepiej dojechać do szpitala, w którym będziesz rodziła. Wprawdzie poród nie trwa parę minut i zwykle udaje się dojechać na czas, ale po co się denerwować. Sprawdźcie, czy na trasie nie są przeprowadzane remonty drogowe. Rozparzcie, w których godzinach na jakich ulicach są największe korki. Lepiej mieć to wszystko wcześniej omówione i zaplanowane, niż zastanawiać się w momencie, gdy dopadną Cię skurcze bądź odejdą wody płodowe.
Jeśli pod koniec ciąży jesteś aktywna fizycznie i często wychodzisz z domu, nie zapominaj zabierać ze sobą telefonu komórkowego. W razie czego, zawsze będziesz mogła zadzwonić do lekarza czy partnera.
Tagi: będę tatą, ciąża, oznaki porodu, poród, usg w ciąży, wcześniak
Najnowsze filmy
Zobacz, jak wygląda Maluszek przed narodzinami! Dzięki uprzejmości Influmed możesz przyjrzeć się z bliska, tydzień po tygodniu, jak rozwija się Maleństwo.

25 tydzień ciąży

27 tydzień ciąży

7 tydzień ciąży

31 tydzień ciąży
konkursy suwaczki
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ