Wybierz swoją kolorystykę

Kalendarz Twojej ciąży - jesteś w 34 tygodniu ciąży

   

WYBIERZ TYDZIEŃ CIĄŻY
TYDZIEŃ 34

Na kalendarzu skreślasz dni, odliczając czas to „wielkiego finału”. Pamiętaj jednak, że data porodu podana przez lekarza jest orientacyjna. Poród może rozpocząć się na 2 tygodnie przed i 2 tygodnie po wyznaczonym dniu.

Dziecko

Jeśli w Twoim brzuchu mieszka chłopiec, jego jądra zstępują z brzuszka do moszny. Czasami po porodzie okazuje się, że proces ten jest nie zakończony. Nie ma się czym przejmować – zanim malec skończy pierwszy rok życia, jąderka prawdopodobnie będą na swoim miejscu.
W trzecim trymestrze ciąży dziecko zapamiętuje informacje. Pamięta również ułożenie w macicy. Dlatego po porodzie większość dzieci lubi być kołysana (jak w brzuchu mamy!) oraz lubi spać ciasno owinięta kocykiem - w macicy przecież też pod koniec ciąży nie ma zbyt wiele miejsca na rozprostowanie nóg czy rak. Maluszek nadal intensywnie ćwiczy wdychanie i wydychanie wód płodowych. Aktualna waga to ok. 2300 gram i 35 cm wzrostu.

Ty

Teraz rozpoczyna się okres, kiedy możesz intensywniej przybierać na wadze. Twoja macica stale się powiększa a dziecko szybko rośnie (za 6 tygodni będzie ważyło około jednego kilograma więcej).
Być może dokucza Ci niestrawność. Przyczyną jest wysoki poziom progesteronu, który zmniejsza tempo trawienia. Spróbuj jeść mniej a częściej. Częściej możesz odczuwać skurcze Braxtona-Hicksa – to macica przygotowuje się do „wypchnięcia” maluszka.
Zauważyłaś, że Twoje palce są trochę opuchnięte? Zdejmij pierścionki i nie zakładaj ich aż do porodu. Twoje emocje to istna huśtawka nastrojów. Z jednej strony czujesz podekscytowanie i radość, z drugiej strach i obawy. Niejednokrotnie chcesz mieć już „to” za sobą. To normalne. Postaraj się jednak wytrzymać te parę tygodni. Niedługo nadejdzie moment, kiedy weźmiesz maluszka w swoje ramiona.

To ważne!

Czy zaczęłaś już kompletować torbę z rzeczami potrzebnymi w szpitalu? Pamiętaj, że musisz spakować rzeczy potrzebne Tobie jak i Twojemu maleństwu. Listę tego, co potrzebne dla dziecka, powinien przekazać Ci wcześniej szpital, w którym będziesz rodziła.
Ty z pewnością będziesz potrzebowała kilka koszul nocnych (3-4 sztuki) oraz przybory toaletowe (szczotka, pasta do zębów, mydło, ręcznik, szampon, grzebień). Przydać się mogą również wkładki laktacyjne oraz szlafrok. Nie zapomnij zapakować pantofli lusterka, dużych podpasek, kremu do twarzy i rąk oraz telefonu komórkowego wraz z ładowarką. Niezbędna będzie również woda mineralna.
Nie zapomnij o dokumentach! Potrzebne Ci będą: dowód osobisty, zaświadczenie o ubezpieczeniu (RUMUA), karta ciąży oraz wszystkie wyniki wykonywanych w ciąży badań (grupa krwi w oryginale, mocz, morfologia, HBS, toxoplazmoza, glukoza, USG).
Tagi: badania w ciąży, ciąża, hormony w ciąży, oznaki porodu, poród
Najnowsze filmy
Zobacz, jak wygląda Maluszek przed narodzinami! Dzięki uprzejmości Influmed możesz przyjrzeć się z bliska, tydzień po tygodniu, jak rozwija się Maleństwo.

25 tydzień ciąży

27 tydzień ciąży

7 tydzień ciąży

31 tydzień ciąży
konkursy suwaczki
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ