Wybierz swoją kolorystykę
   
Obraz widziany oczami noworodka jest 30 razy mniej ostry niż ten, widziany oczami dorosłych. Co dokładnie widzi Twój nowonarodzony szkrab? Przeczytaj!

Rozwój wzroku niemowlaka rozpoczyna się od rozróżniania poszczególnych kolorów. W szóstym tygodniu życia płodowego na główce małego zarodka powstają niewielkie wybrzuszenia – miejsca, gdzie wkrótce powstaną oczy. Już tydzień później formują się powieki, a w oczach gromadzi się tęczówka - oczka przypominają dwie czarne kropki, ułożone po bokach głowy maluszka. W czternastym tygodniu, oczy znajdują się już na swoim miejscu – z przodu główki. W szesnastym tygodniu ciąży nadal są zamknięte, ale stają się wrażliwe na zmiany oświetlenia. Dziesięć tygodni później następuje ważna rzecz: maluszek otwiera oczy. Od tej pory szkrab uważnie ogląda otoczenie, ale widzi tylko światło i cień. To tylko krótkie streszczenie tego, jak –od momentu poczęcia – rozwijają się narządy wzroku Twojego maluszka. Zanim wzrok maluszka w pełni się ukształtuje, minie parę miesięcy. A co widzi noworodek?

Twarz mamy najważniejszaNoworodek po wpływem ostrego światła mruży oczy, natomiast w półmroku lub ciemności bada spokojnie otoczenie. Maluszek najwyraźniej widzi z odległości 20-30 cm, reszta to dla niego ciemne i jasne plamy, w dodatku rozmazane. Ty, karmiąc go piersią, lub podchodząc do łóżeczka, instynktownie się nad nim pochylasz. To dlatego maluszek Twoją twarz rozpoznaje jako pierwszą, o czym za niedługo Cię poinformuje promiennym uśmiechem.

Wspieraj w rozwojuNoworodek widzi silne, kontrastowe zestawienia, najwyraźniej w kolorach białym i czarnym. W miarę upływu czasu maluszek rozpoznaje kolory: początkowo zielony i czerwony, następnie żółty, a wieku 4 miesięcy niebieski. Jego świat jawi się w dwóch wymiarach – maluszek jeszcze nie potrafi dokładnie ocenić, co znajduje się bliżej a co dalej. Noworodek lepiej widzi to co jest na obrzeżach jego pola widzenia niż to, co znajduje się w centrum. Znakomicie jednak potrafi śledzić wzrokiem wolno poruszające się przedmioty. Bardziej skupia się na ludzkiej twarzy niż na przedmiotach.
Mając taką wiedzę, możesz aktywnie wspierać wzrok maluszka w rozwoju. Kupuj zabawki, które mają prosty kształt i formę oraz są w kontrastowych kolorach. Duża jednokolorowa (lub np. biało-czarna) zabawka w kształcie koła bardziej zaciekawi maluszka niż wielobarwny miś. Zabawki wieszaj raczej z boku łóżeczka niż na wprost małych oczek. Nad łóżeczkiem możesz przypiąć obracający się wolno mobil, może być z pozytywką. Maluszka z pewnością zainteresują wolno obracające się przedmioty. Na szczebelkach łóżeczka powieś dużą fotografię z wyrazistymi oczami i ustami. Zobaczysz jak zaciekawi ona malucha! Zamiast zdjęcia, możesz również przyczepić balonik z namalowanymi oczami, nosem i ustami. On również przykuje uwagę Twojego malca.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ