Wybierz swoją kolorystykę

Kalendarz Twojej ciąży - jesteś w 33 tygodniu ciąży

   

WYBIERZ TYDZIEŃ CIĄŻY
TYDZIEŃ 33

Czy myśleliście już o tym, jak będą wyglądały Wasze pierwsze dni po powrocie ze szpitala do domu? Pamiętaj, że świeżo upieczonemu tatusiowi przysługuje zwolnienie (do 10 dni), jeśli partnerka po porodzie wymaga opieki.

Dziecko

Mózg Twojego maluszka intensywnie się rozwija. Czy wiesz, że malec ma już wykształcone wszystkie pięć zmysłów? Jego małe oczka (w których wykształcił się w pełni odruch zwężania źrenic) widzą to, co dzieje się wewnątrz macicy. Uszy słyszą Twój głos oraz wszystkie odgłosy dobiegające z Twojego organizmu. Twój szkrab czuje już swoje palce, kiedy je chwyta. Rozwinięte kubki smakowe pozwalają na czucie smaku płynu owodniowego. Maluszek ma również w pełni rozwinięty zmysł węchu.
W tym okresie dziecko intensywnie gromadzi zapasy żelaza w swojej wątrobie. W dalszym ciągu trwa budowanie jego systemu odpornościowego – szkrab przejmuje teraz przeciwciała z Twojego organizmu. Przeciwciała te mają za zadanie chronić po porodzie mały organizm przed wieloma infekcjami.
Maluszek czuje i ...myśli. Jego temperament, którym będzie się charakteryzował po urodzeniu, już teraz jest w większości ukształtowany.
Obecnie malec waży ok. 2 kg i ma ok. 33 cm wzrostu.

Ty

Zapewne stałaś się teraz drażliwa i nerwowa. Nic dziwnego. Wielkimi krokami zbliża się „TEN” dzień i zwyczajnie boisz się porodu. Dodatkowo jest Ci ciężko i niewygodnie. Marzysz o powrocie do sylwetki sprzed ciąży?- uwierz, że dla wielu ludzi (również dla partnera) nigdy nie wyglądałaś piękniej. Jeśli jednak Ty tak nie czujesz, zafunduj sobie jakąś małą przyjemność. Idź do kosmetyczki. A może odwiedzisz swojego fryzjera? Mała zmiana dobrze Ci zrobi!
Czy martwisz się, że przybrałaś zbyt mało lub zbyt dużo na wadze? Jeśli stosujesz odpowiednią dietę, nie ma się czym przejmować. To, ile przytyłaś w ciąży nie zawsze jest efektem diety czy ćwiczeń. W znacznym stopniu Twoja tusza w tym okresie dominowana jest przez czynniki genetyczne. Liczba kilogramów zyskana w czasie ciąży nie zawsze przesądza o masie urodzeniowej dziecka. Orientacyjnie wygląda to tak: pod koniec dziewiątego miesiąca ciąży dziecko waży ok. 3 kg, płyn owodniowy 1 kg, łożysko 0,6 kg, macica 1 kg, dodatkowa porcja płynów i krwi do 3,5 kg, powiększone piersi do 1 kg, a tkanka tłuszczowa niecałe 3 kg. Jeśli Twój lekarz mówi, że wszystko jest w porządku, nie przejmuj się.

To ważne!

Na tym etapie Twoje dziecko jest już dobrze przygotowane do przyjścia na świat. Niemniej dobrze by było, gdyby posiedziało jeszcze w Twoim brzuchu parę tygodni. Jakby nie było, gdybyś teraz urodziła, byłby to poród przedwczesny. Na tym etapie lekarze na pewno staraliby się do niego nie dopuścić. Jeśli więc odczujesz skurcze podobne do miesiączkowych, zauważysz różową lub brązową wydzielinę z pochwy lub odejdą Ci wody płodowe natychmiast skontaktuj się ze swoim lekarzem. Jeśli jest to niemożliwe, jedź do szpitala.
Tagi: brzuch po ciąży, ciąża, oznaki porodu, poród, skurcze porodowe, uroda w ciąży
Najnowsze filmy
Zobacz, jak wygląda Maluszek przed narodzinami! Dzięki uprzejmości Influmed możesz przyjrzeć się z bliska, tydzień po tygodniu, jak rozwija się Maleństwo.

25 tydzień ciąży

27 tydzień ciąży

7 tydzień ciąży

31 tydzień ciąży
konkursy suwaczki
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ